Што се случи кога Индија го забрани ТикТок?

Сподели со своите пријатели

Пред четири години, Индија беше најголемиот пазар на Тикток. Апликацијата се пофали со растечка база на корисници од 200 милиони, просперитетни субкултури и можности за менување на животот на креаторите.

Loading...

TikTok изгледаше незапирлив додека не се зголемија тензиите меѓу Индија и Кина.

По граничниот ќор-сокак, индиската влада ја забрани апликацијата на 29 јуни 2020 година.

Во текот на ноќта, TikTok исчезна. Индиските сметки и видеа на TikTok сè уште се онлајн, замрзнати во времето кога апликацијата се појави како културен гигант.

Тоа е она што може да лежи на масата на Соединетите Американски Држави.

Наведениот закон забранува TikTok да работи во САД и бара од сопственикот да го продаде својот удел во апликацијата во следните девет месеци или ќе се соочи со забрана од земјата.

ByteDance вели дека нема намера да ја продава платформата за и дека се обидува да го поништи законот на суд.

Забранувањето на огромната апликација би било момент без преседан во американската технолошка индустрија, иако претстојната судска битка ја остава неизвесна судбината на TikTok.

Loading...

Искуството на Индија покажува што може да се случи кога една голема земја ќе го избрише TikTok од паметните телефони на своите граѓани.

Индија не е единствената земја што го направи овој чекор.

Во 2023 година, Непал објави одлука за забрана на TikTok, а во 2020 година, Пакистан воведе серија привремени забрани.

Додека 150 милиони американски корисници се движат низ видеата во неизвесност, приказната за забраната на TikTok во Индија покажува дека корисниците брзо се прилагодуваат, но и дека кога TikTok умира, голем дел од неговата култура умира со него.

TikTok има алгоритам кој создава ниши на таков начин што тие брзо цветаат. Голем број мали креатори и бизниси го засноваат својот живот на апликацијата.

Таков успех е помалку застапен на другите платформи на социјалните медиуми.

Инстаграм е повеќе насочен кон конзумирање содржини од сметки со големи следбеници, додека TikTok става поголем акцент на охрабрувањето на редовните корисници да објавуваат.

Кога TikTok беше исфрлен од Индија, владата исто така забрани 58 други кинески апликации, вклучително и некои кои денес се сè попопуларни во САД.

Loading...

Сега слична судбина го чека TikTok во САД.

Новиот закон поставува преседан и создава механизам за ослободување на американската влада од сите кинески апликации.

Штом TikTok беше отстранет од Индија, се појавија стартапи кои се обидоа да ја пополнат дупката.

Некои апликации забележаа првичен успех благодарение на поранешните ѕвезди на TikTok.

Но, имаше поделба во различни агли додека апликациите се натпреваруваа за доминација. Пост-TikTok златната треска не траеше долго.

Ако TikTok биде забранет во САД, пејзажот на социјалните медиуми во САД би можел да следи сличен пат како оној во Индија.

По четири години од забраната, Инстаграм и Јутјуб станаа дом на кратки видео клипови, додека сите други апликации се повеќе или помалку затворени.