Рецепти (Page 4)

Сподели со своите пријатели

Последиците од анемијата се слабост, недостаток на енергија, сува кожа и бледило, а најпогодени се жените после менструација, бремени жени, мајки, лица кои немаат витамин А, пациенти со бубрежни проблеми и оние кои имаат проблем со апсорпција на железо. Loading… За да излечите анемија, конзумирајте ја оваа храна секојдневно.  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ќе ви треба околу еден час да го подготвите ова вкусно задоволство од кокос. Loading… Состојки: 4 јајца 200 гр темно чоколадо (65 проценти какао) 200 гр путер 130 гр шеќер 130 гр брашно 1 прашок за пециво Loading…     Состојки за полнење: 250 гр кокос 3 лажици маскарпонеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ние обожаваме едноставни задоволства за кои не треба многу напор! Тие се повкусни и поинтересни од купените, а сепак се толку лесни за подготовка. Тортата со сладолед од 3 состојки е една од тие – подготвена за 5 минути, и неодоливо вкусна. Loading… Со оваа торта, најтешкиот дел од работатаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Големото откритие докажа дека куркумата може да излечи лице со тешка депресија, без потреба да се соочува со несакани ефекти. Куркумата лечи депресија со специјална состојка наречена куркумин. Loading… Како да направите лимонада од куркума Постојат различни начини на кои можете да направите лимонада од куркума, а ние го избравмеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дали имате идеја што ќе се случи во вашето тело ако зготвите банана со цимет и ја испиете оваа течност навечер, пред спиење? Loading… Малку познат рецепт е одличен лек за многу проблеми, особено недостаток на витамини и нервоза. Неговата тајна е дека бананите содржат голема количина магнезиум, кој имаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Брзо и лесно се прави. Loading… Состојки: -пакување готови кори -750 гр шлаг -3 dc кисела вода -1 кг павлака -300 гр шеќер во прав -600 гр мелени бисквити Loading… -1/2 литар чоколадно млеко Погледнете го начинот на подготовка во видеото:  Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Свежо исцеден сок од морков е добар антисептик. Ја намалува киселината во желудникот и е идеална за луѓе кои сакаат да изгубат тежина. Се препорачува за лица со импотенција и стерилитет. Ако додадете мед и исцеден лимон во сок од морков, ќе добиете ефикасен пијалок за третман на респираторни заболувања,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Овој рецепт за пржена полнета погача, може да ви послужи како идеја за појадок утрово. Loading… Состојки: 200 мл млеко 1 јајце малку масло 1 лажичка шеќер малку сол 450-500 гр брашно Loading… 15 гр квасец     Подготовка: Скршете го квасецот во млеко, додајте шеќер, а кога ќе сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гизи Ерскин е позната англиска готвачка и ТВ личност, како и автор на дури седум книги со рецепти и теми за здрава исхрана. Loading… Таа обожава „поп-ап“ и „андерграунд“ храна и рецепти, а здравата исхрана е на прво место. Овој пат, за вас, одбравме здраво утринско смути, кое исто такаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Вкусна и многу чоколадна торта со два крема и меки кори од бисквити. Loading… Состојки за кората: 9 цели јајца 9 лажици брашно 9 лажици кристален шеќер 3 лажици какао 9 лажици масло 9 лажици вода Loading… 1 прашок за пециво (10 g или 12 g што ќе се поделиПрочитај повеќе