Рецепт за маска која ги намалува знаците на стареење

Сподели со своите пријатели

Во лето, на кожата и е потребна дополнителна нега, а оваа маска ќе го врати изгубениот сјај на вашата кожа. Оваа маска се користи еднаш неделно.

Loading...

Следниот пат кога ќе испиете кафе, не фрлајте ги остатоците бидејќи со малку вода може да послужи како козметички препарат.

Добро е познато дека кафето е состојка во голем број козметички производи, а тоа јасно покажува колку е добро за кожата. Кафето е богато со антиоксиданси, и тие се одговорни за младешкиот изглед на кожата. Со редовна употреба на оваа маска, можно е да се ублажат знаците на стареење, да се врати еластичноста и сјајот на кожата.

 

 

За подготовка ќе ви бидат потребни следниве состојки:

2 лажици мелено кафе

Loading...

2 лажици какао

3 лажици млеко или јогурт

лажица мед

 

 

Подготовка:

Добро измешајте ги сите наведени состојки и нанесете ги на лицето. Откако ке ја оставите маската да отстои околу 15 минути, треба да се исплакне со млака вода. Додека ја нанесувате маската, нежно масирајте го лицето за подобра циркулација.

Loading...

Апликација:

Нанесете ја маската на исчистеното лице, а потоа тријте ја кожата околу 10 минути. По масажата исплакнете го лицето со млака вода и нанесете хидратантна крема.


Leave a Reply