Историја (Page 6)

Сподели со своите пријатели

Будистичкиот монах Хамбо Лама Итигалов, кој потекнува од сибирската република Бурјатија, е вистинска мистерија, која до ден денес остана нејасна! Loading… Телото на овој монах сè уште не изгнило и по повеќе од 90 години од неговата смрт! Експертите се согласуваат во едно, јасно е дека будистичкиот монах Итигилов неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пред сто години, просечниот животен век на човекот бил некаде во средината на 30-тите. Денес, глобалниот животен век е 72 години, а во некои делови од светот се приближува до 90. Loading… Во основа, за само еден век сме си дале цел нов живот. Сепак, без разлика колку долго сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дора Рапапорт го загубила целото семејство во Холокаустот. Таа преживеала, но девојчето кое го родила во концентрациониот логор нацистите и го одзеле, а младата мајка повеќе не ја видела својата ќерка. Беа потребни предолги 75 години за повторно да се спојат скршените делови од нејзината семејна приказна, пренесува Јутарњи.хр. Loading…Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Пред триесет и шест години, спејс шатлот Челинџер експлодираше нешто повеќе од една минута по полетувањето, при што загинаа сите седум членови на екипажот. Loading… Тоа беше и трагедија и навистина шокантен настан, чии последици се чувствуваат и денес. Се се случило за седумдесет и три секунди. Милиони луѓе ширумПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Многумина ќе ја паметат 2020 година по злото, по заклучувањата, пандемијата на коронавирусот, стравот и неизвесноста што ќе ги чувствуваме долго време. Loading… Сепак, велат научниците – тоа не е ниту во „топ 10“ најлошите години во историјата! И, неславно, првото место на таа листа секако може да заземе 1816Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќето од преживеаните во последните чамци за спасување биле мажи. Loading… „Жените и децата пред се“. Тоа е една од речениците кои се највпечатливи кога станува збор за спасување на патници за време на една од најголемите поморски несреќи на сите времиња, потонувањето на „непотонливиот“ Титаник, кој беше снимен иПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Пред појавата на модерната наука, луѓето користеле разни чудни методи за лекување на пациентите. Сепак, некои од најбизарните медицински методи продолжиле да се користат бидејќи даваат добри резултати во третманот. Loading… Така, некои од бизарните практики прераснале само од една во друга форма, а некои од нив се користат воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во првата половина на дваесетиот век, во  банатското село Владимировац, се случила една филмска, но за жал трагична приказна. Loading… Постојат неколку извори кои зборуваат за животот на Ана ди Пиштоња, попозната како баба Анујка, а таа најмногу раскажуваше за време на апсењето и за време на судењето. „Волшебната вода“Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пред педесет години, во џунглите на Гуам бил пронајден јапонски војник, кој живеел таму речиси три децении по крајот на Втората светска војна. Loading… Шјоици Јокои, војник во јапонската армија, 28 години се криел во оддалечените делови на островот во Тихиот Океан, убеден дека Втората светска војна, која заврши воПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Електричниот автомобил произведен на грчкиот остров Сирос во 1970-тите беше еден од првите масовно произведени електрични модели во светот. Loading… Неколку децении пред Илон Mаск на Тесла, постоеше Enfield 8000, модел направен во Неорио, на грчкиот остров Сирос. Овој електричен автомобил е плод на идејата на грчкиот милионер Јанис Гуландрис,Прочитај повеќе