Историја (Page 5)

Сподели со своите пријатели

Се претпоставува дека околу 55.000 чувари работеле во озлогласените логори, од кои 3.700 биле жени. Овие се едни од најстрашните: Loading… Првите нацистички логори се појавиле во текот на првата половина на 1933 година, откако Хитлер бил избран за канцелар. Примарната идеја на кампот бил политички прогон и затворање наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во војната од 1943 година, неверојатен план на Британците ја измамил нацистичката воена команда. Loading… Акцијата, чудно наречена „Операција Mincemeat“ (вид британска пита), го сменила текот на Втората светска војна и сè се засновала на еден неверојатен факт – човекот што требал да го изврши тоа веќе бил мртов! ПролеттаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мареска, ќерка на озлогласениот трговец на црниот пазар, го фатила Антонио Еспосито, тогашниот шеф на Камора, кој го наредил убиството на нејзиниот сопруг, и го убила среде бел ден на улица во Неапол. Loading… Страшната егзекуција ја зацврстила нејзината позиција во подземјето на Неапол. Поранешната кралица на убавината секогаш инсистиралаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Тој беше најпознатата ѕвезда од ерата на немиот филм, чии глупости на екранот и глупави лудории насмеаа една генерација на кино посетители. Loading… Сега е претставен новиот филм за приватниот живот на Чарли Чаплин, за кој често се шпекулираше, а неговите четири деца, кои ги доби со последната сопруга ОнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Некои градови исчезнале под вода за време на изградбата на хидроцентрали. Loading…     Из воды показался город Молога, затопленный при строительстве ГЭС в 1940 году pic.twitter.com/3Dc5y8ngHX — Богатова Лариса (@LarisaMetlina) July 18, 2018   Молога Молога е стар руски град, кој се наоѓал на влевот на реката Молога воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Спуштањето неколку скалила по еволуциската скала можеби не е најдобрата идеја, но тоа не ги спречило овие научници да се обидат. Loading… На почетокот на 20 век, рускиот биолог Илја Иванов планирал да вкрсти луѓе и мајмуни, додека друг Русин, Сергеј Воронов, собрал многу пари со трансплантација на мајмунски жлездиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Гризелда Бланко била кралицата на кокаинот која ширела страв и трепет во подземјето во Мајами и за која сѐ уште се вели дека била посурова од нарко босот Пабло Ескобар. Loading… На патот кон парите и власта не поштедила никого, па ни синот. Позната како Ла Мадрина, колумбиската нарко –Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Помина времето кога тетоважите ги носеа само сомнителни ликови, моторџии, морнари. Денес, тетоважите може да се класифицираат како уметност без никакви проблеми, а ние денес ги претставуваме како такви. Loading…     Покрај тоа што служат како начин за трајно украсување на телото, тетоважите се форма на изразување и зачувувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Терминот сијамски близнаци се користи за близнаци родени со споени тела, а името е изведено од браќата Чанг и Енг Бункер, кои навистина биле од Сијам (денешен Тајланд) и се појавиле во познатото американско шоу P. T. Barnum. Loading… Дејзи и Вајолет Хилтон се родени заедно со колковите и никогашПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Како дел од идеолошкиот повоен жар и желбата за најсилна можна изградба на социјализмот, хомосексуалците биле напаѓани и од судскиот и полицискиот апарат на државата на Јосип Броз Тито. Loading… Кривичниот законик на ФНРЈ од 1951 година строго ги казнувал хомосексуалците. – За неприроден блуд меѓу две машки лица, сторителотПрочитај повеќе