Историја (Page 7)

Сподели со своите пријатели

Алексеј Аркипович Леонов, руски космонаут и генерал на воздухопловните сили, стана првиот човек што останал во вселената на 18 март 1965 година! Loading… И не само тоа, тој дури извел два вселенски лета, кои траеле вкупно 7 дена и 33 минути, но и првата прошетка во вселената (вкупно време –Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нејзините смарагдни очи и извонредната убавина на лицето, изгледот и гласот ја прославиле Сораја Есфандијари Бахтиари, која станала позната низ целиот свет како „принцезата со тажни очи“, несреќна жена која била проколната од судбината. Loading… Таа била ќерка на ирански благородник и амбасадор во Германија, Калила, кој ја запознал нејзинатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Родителите се шокирале кога виделе дека нивното бебе има брада како возрасен, но наскоро се утешиле кога сфатиле дека нивната ќерка – каква што е – е единствената можност да се збогатат. Loading… Таа имала помалку од една година кога била вклучена во изложбата на изроди на патувачкиот циркус наПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Една од главните области на интерес на Џон Б. Калхун било потенцијалното влијание на пренаселеноста врз општеството. Во повоените години, кога светското население рапидно растело, пренаселеноста била перцепирана како многу реален потенцијален проблем. Loading… Првите експерименти врз глувци ги започнал Џон Калхун во 1947 година. Во тоа време, американски етологПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кога, пред девет години, археолозите потврдија дека гробницата на англискиот крал Ричард Трети се наоѓа под паркинг во Лестер, тие конечно можеа да стават точка на долготрајната потрага по една од најбараните гробници во светот. Loading… Сепак, некои големи потраги по гробници сè уште траат бидејќи местата каде што сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Историјата на човештвото е обоена со крв уште од памтивек. Во борбата за лични интереси и моќта на поединците, многу луѓе го загубија животот, а кога се доведени во прашање главните виновници за овие злосторства, тешко е да се утврди кој е најлош меѓу најлошите. Ова се само некои одПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Чарлс Спенсер Чаплин, попознат како Чарли Чаплин, бил роден во Лондон на 16 април 1889 година. Растејќи во голема сиромаштија, тој за кратко време достигнал слава и бил признат ширум светот како најголем комичар во своето време. Loading… Прв настап Двајцата родители на Чарли Чаплин биле музички изведувачи во Лондон.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Се претпоставува дека околу 55.000 чувари работеле во озлогласените логори, од кои 3.700 биле жени. Овие се едни од најстрашните: Loading… Првите нацистички логори се појавиле во текот на првата половина на 1933 година, откако Хитлер бил избран за канцелар. Примарната идеја на кампот бил политички прогон и затворање наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во војната од 1943 година, неверојатен план на Британците ја измамил нацистичката воена команда. Loading… Акцијата, чудно наречена „Операција Mincemeat“ (вид британска пита), го сменила текот на Втората светска војна и сè се засновала на еден неверојатен факт – човекот што требал да го изврши тоа веќе бил мртов! ПролеттаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Мареска, ќерка на озлогласениот трговец на црниот пазар, го фатила Антонио Еспосито, тогашниот шеф на Камора, кој го наредил убиството на нејзиниот сопруг, и го убила среде бел ден на улица во Неапол. Loading… Страшната егзекуција ја зацврстила нејзината позиција во подземјето на Неапол. Поранешната кралица на убавината секогаш инсистиралаПрочитај повеќе