Историја

Сподели со своите пријатели

Изрезбана од едно парче варовник, Големата Сфинга е висока 73,5 метри и некогаш била целосно покриена со боја. Заедно со пирамидата на Кеопс, Кефрен и Мицеринус, Големата Сфинга е дел од големата некропола во Гиза. Loading… Што е сфингата? Сфингата е митолошко суштество што се појавува во неколку различни античкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британската кралица Елизабета Втора, која почина денеска на 96-годишна возраст, и нејзиниот сопруг принцот Филип биле гости на Јосип Броз Тито во 1972 година, кога претседателот на тогашната СФРЈ им приредил спектакуларен дочек. Loading… Во рамки на настанот организиран по повод пристигнувањето на кралската двојка во Белград, имало и обиколкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Приказната започнува во 1876 година, во Париз. Бланш Моние, која тогаш имала 25 години, се заљубила во постар, сиромашен адвокат, кој воопшто не и се допаѓал на нејзината мајка, припадничка на аристократијата. Loading… Моние била решена да се омажи за љубовта на нејзиниот живот. Потоа одеднаш, буквално преку ноќ, БланшПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Најлудиот турски султан ја поминал својата младост во кафез, го удавил целиот харем, а сè уште се зборува за она што му го направи на неговиот син… Loading… Султанот Ибрахим Луди е роден на 5 ноември 1615 година, како најмлад син на султанот Ахмед Први и неговата омилена сопруга СултанаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Швајцарски потомок на германски лекар, еден од неколкуте кои се грижеле за здравјето на Адолф Хитлер, објави детали од писмото во кое се открива дека оториноларингологот Карл Ото фон Ајкен лекувал нацистички диктатор поради проблеми со гласот, објави во неделата NZZ am Sonntag. Loading… Весникот пишува дека Фон Ајкен гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Онтарио, Канада, на 28.05.1934 година, Елзир Дион (25) родила пет девојчиња. Малкумина во породилиштето верувале тој ден дека новородената петорка ќе преживее. Родени биле два месеци порано. Loading… Дури и докторот Алан Рој Дефо, кој ја породил мајката и ги завиткал новородените бебиња во топли чаршафи по породувањето, неПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Секоја година група пионери од сите краишта на Југославија имале можност лично да се видат со Јосип Броз Тито, да го поздрават и да му пренесат илјадници желби од своите другарчиња пионери и да му посакаат и понатаму да живее за среќата и доборот на своите народи. Loading… Куманово заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пред три години успеале да го пронајдат гробот во кој е погребан еден од најнесреќните луѓе во историјата – гробот на Џозеф Мерик. Loading… Суровата судбина сурово си поиграла со вој млад човек кој боледувал од ретка болест. Да не бил Дејвид Линч и неговиот филм, денес немаше да сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Една од интересните приказни е поврзана со Ли Чинг Јуен од градот Каосиунг, во кинеската провинција Шечван, кој живеел неверојатни 256 години. Loading… Имено, доказите за долговечноста на Ли Чинг Јуен се наоѓаат на страниците на Њујорк Тајмс од 1933 година, според чие пишување докази пронашол професорот Ченгду од УниверзитетотПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Веб порталот Арзамас неодамна објави проценки за тоа што руските писатели можеле да купат од хонорарите заработени од нивните познати дела. Излегува дека првите руски професионални писатели заработиле прилично добри пари. Loading… Толстој бил штедлив човек, додека Достоевски и Пушкин знаеле да ги трошат хонорарите за коцкање. Така, Фјодор ДостоевскиПрочитај повеќе