Црвен телефон: 60 години „жешка линија“ меѓу САД и Русија

Сподели со своите пријатели

Пред шеесет години за прв пат беше испратена порака меѓу светските велесили преку кризна комуникациска врска, позната и како „црвениот телефон“, иако не е ниту телефон ниту црвен телефон.

Loading...

Пораката од 30 август 1963 година од Вашингтон до Москва беше повеќе тест за секоја буква на англиската тастатура отколку горливо прашање и гласеше: „Брзата кафена лисица скокна преку грбот на мрзливото куче 1234567890“.

Но, оттогаш познатата „жешка линија“ се користи во случаи на тензии или за испраќање предупредувања меѓу Вашингтон и Москва, чии односи паднаа на ново најниско ниво поради руската инвазија на Украина.

Првиот кризен аларм: Смртта на Кенеди

Жешката линија стана реалност по кубанската ракетна криза во 1962 година, кога претседателот Џон Ф. Кенеди и советскиот лидер Никита Хрушчов се согласија дека светот е премногу блиску до нуклеарна војна.

Никогаш буквален телефон како што е прикажан во филмовите, линијата првично беше незгодна телеграфска машина со кабли под Атлантикот и низ Европа што секоја страна ќе ги тестираше на час.

Пентагон, кој управуваше со американските комуникации, често испраќаше ситници како резултати од бејзбол, додека Кремљ претпочиташе извадоци од класичната руска литература, рече Хауард Патрик, лингвист кој помогнал во управувањето со првата машина, во интервју за Пионер прес од Минесота во 2014 година.

Тој рече дека било шок кога „жешката линија“ првпат била пуштена во вистинска употреба со порака од САД со која официјално ги информирале Советите дека Кенеди бил убиен во Далас.

Избегнување на недоразбирања на Блискиот Исток

Првата употреба на уредот за спречување конфликти се случи во 1967 година за време на Шестдневната војна на Блискиот Исток.

Loading...

Советскиот премиер Алексеј Косигин рано наутро испрати порака до претседателот Линдон Џонсон, кој веќе бил разбуден и информиран, но потоа легнал во кревет, за превентивните напади на Израел врз неговите арапски соседи.

Двајцата лидери размениле 19 пораки за време на таа војна, според американски официјални претставници запознаени со настаните.

Најкритичната размена се случи кога Израел пукаше врз американскиот разузнавачки брод УСС Либерти, при што загинаа 34 лица на бродот, во нешто што подоцна беше прогласено за несреќа.

Додека американските сили трчаа кон локацијата, Џонсон го уверуваше Косигин дека тоа не е насочено против руските сили во Средоземното Море.

Косигин испрати декласифициран одговор, повикувајќи на „итно прекинување“ на конфликтот и барајќи од Џонсон да изврши притисок врз Израел.

Џонсон сакаше да користи телефонска линија за Москва, позната во Вашингтон како Молинк, и испраќаше ажурирања за вселенските мисии Аполо.

Интервенција за Никсон

Жешката линија повторно се користеше за време на втората израелско-арапска војна, но под многу различни околности, во 1973 година.

Израел, по првичните неуспеси по ненадејниот напад на Египет и Сирија на еврејскиот празник Јом Кипур, направи брз напредок против двата советски сојузници.

Loading...

Советскиот лидер Леонид Брежњев му предложил на Ричард Никсон двете велесили да испратат сили во регионот, што беше катастрофална идеја за американските власти, а потоа преку „црвениот телефон“ предупредил дека Москва размислува да испрати сили самата.

Но, Никсон не можел да одговори.

Неговите помошници верувале дека тој многу пиел додека неговото претседателствување се распадна по т.н. неповрзана корупција.

Помошниците на Никсон, предводени од Хенри Кисинџер, ја презедоа одговорноста за подигнување на нивото на подготвеност на американските сили.

Кисинџер потоа испратил отрезнувачки порака до Брежњев, кој добро ги разбрал потезите на САД и отстапил, според декласифицираните транскрипти од разговорите на Кисинџер.

Начин на предупредување

„Жешката линија“ не се користеше само за да се избегне тензија. Понекогаш се користеше за издавање предупредувања.

Во 1979 година, Џими Картер му испрати на Брежњев она што поранешниот американски претседател подоцна ќе го нарече „најсуровата порака на моето претседателство“ – осуда на советската инвазија на Авганистан, во која САД набрзо почнаа да ги финансираат исламските герилци.

Повторно следната година, Картер ги предупреди Советите за „сериозни последици“ доколку ја нападнат Полска за да го уништат реформистичкото синдикално движење „Солидарност“. На крајот, Москва не интервенираше.

Loading...

Во 2008 година, линијата беше заменета со безбедна врска со е-пошта.

Но, ја задржа својата вредност за официјални пораки, а Барак Обама ја искористи во 2016 година за да протестира против наводното мешање на рускиот претседател Владимир Путин во американските избори.

САД остро ги ограничија дипломатските односи со Русија по нејзината инвазија на Украина минатата година.

Клучните пораки како што се предупредувањата за употреба на нуклеарно оружје беа доставени директно, понекогаш и лично, со директорот на ЦИА Бил Барнс како клучен посредник.

Советникот за национална безбедност на претседателот Џо Бајден, Џејк Саливан, минатата година изрази уверување дека САД „имаат капацитет да зборуваат директно на највисоките нивоа“ и „без двосмисленост“.