Филм (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Симон Левиев, чие вистинско име е Шимон Хаџут, конечно проговори по документарниот филм „The Tinder Swindler“. Loading… Во првата изјава што ја даде по разоткривањето на неговите измами рече дека „целиот филм е измислен“. Тој во ексклузивното интервју кое ќе се емитува во два дела, на 21 и 22 февруари,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нов филм на огромен екран, топли пуканки, ладни пијалаци и темнина – идеална комбинација. Ретко кој не ги ужива овие поволности што ги нудат кината. Loading… Сепак, колку пати и да ги посетите, има некои работи за кината кои веројатно не сте ги знаеле, а искуството од гледање филм можеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Амазон конечно го објави долгоочекуваниот тизер за претстојната ТВ адаптација на универзумот на Толкин. Loading… Луксузната високобуџетна продукција и исклучителната сценографија откриваат неколку познати и неколку нови ликови од еден од најпопуларните светови на епската фикција во една минута. „Пред кралот. Пред друќината. Новата легенда започнува оваа есен…“, гласи тизеротПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Исто како и минатата година, Нетфликс ќе објавува најмалку еден филм неделно во 2022 година. Во моментов на листата за оваа година има повеќе од 70 филмови. Loading… Триминутниот тизер ги најавува претстојните филмови, меѓу кои и Knives Out 2, како и продолжението на фантастичната мистериозна комедија на Рајан Џонсон.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во 1972 година режисерот Френсис Форд Копола го сними култниот филм „Кум“ со Марлон Брандо и Ал Пачино во главните улоги. Loading… Филмот е адаптација на истоимениот роман, напишан од Марио Пузо. Приказната на филмот опфаќа период од 10 години (1945-1955) и го следи италијанско-американското семејство Корлеоне. Филмот беше награденПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На најголемиот скандинавски филмски фестивал на гледачите им овозможуваат дополнително филмско искуство пред прикажувањето на филмовите хипнотизирајќи ги. Loading… Го дизајниравме ова хипнотичко кино за да експериментира со филмското искуство, да ги преиспита нашите идеи за тоа што значи да се гледа филм, рече Јонас Холмберг, директор на Филмскиот фестивалПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

„Луда година“, продолжението на серијата на култната „Жикина династија“ минатата година беше запрено со неочекуваната смрт на актерката Риалда Кадриќ. Loading… Таа требаше да ја репризира својата позната улога на Марија, сопруга на Боба и вечната љубов, поради што со радост се врати во Србија. Филмскиот центар на Србија заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Space Entertainment Enterprise (S.E.E), компанијата која е копродуцент на најавениот филм што Том Круз сака да го снима во вселената, планира да започне спортска арена и продукциско студио во нулта гравитација. Loading… Според Variety, С.Е.Е. ги откри плановите за изградба на модул за вселенска станица со простор за спорт иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Филмот „Врба“ на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски, на 22 јануари ќе го отвори 13. Меѓународeн филмски фестивал Историка во Кјото, Јапонија. Манчевски ќе биде виртуелен гостин на фестивалот и по проекцијата на филмот ќe учествува онлајн во дискусијата со публиката. Loading… Јапонскиот фестивал Историка е уникатен во светот порадиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Филмот Приказ во режија на Николај Павловски и Марко Јовановски, е снимен од страна на поголем дел студенти односно актери-аматери во продукција на (R)Evolution Pictures и воедно е прв кумановски долгометражен аматерски филм, поддржан од страна на Опиштина Куманово. Loading… Откако беше дадена проекција на филмот, после одреден период објавенаПрочитај повеќе