Американското обвинителство денеска официјално ќе го обвини Болдвин за убиство од небрежност

Сподели со своите пријатели

Обвинителството на Првата судска област на Ново Мексико денеска официјално ќе поднесе кривична пријава за убиство од небрежност против холивудскиот актер Алек Болдвин за пукањето на снимањето на филмот „Rust“, во кое беше убиена снимателот Халина Хачинс.

Loading...

Лицето кое беше задолжено за оружјето на снимањето на Хана Гутиерез формално ќе биде обвинето и за убиство од небрежност, пренесува АП.

Истрагата за убиството што се случи во октомври 2021 година траеше повеќе од една година.

За време на снимањето, кинематограферката Халина Хачинс беше убиена, а режисерот Џоел Соуза беше ранет, кога сценскиот пиштол што Болдвин го користеше за време на проба во октомври 2021 година испука жив куршум.

Гутиерез им кажа на инспекторите дека го проверила пиштолот и дека бил празен од живи куршуми пред фаталниот инцидент.

Во тужбата, поднесена минатиот февруари во Санта Фе против копродуцентот и актер на Болдвин, продуцентската куќа, продуцентите и другите клучни членови на екипажот, се наведуваат бројни прекршувања на стандардите на филмската индустрија.

Во тужбата, која подоцна беше отфрлена, се наведува дека продукцијата „одлучила да ја ангажира најевтината достапна екипа“ и дека „свесно ангажирале целосно неквалификуван соработник како пиштолџија и помошник мајстор за реквизити“.

Семејството на Халин Хачинс и Алек Болдвин минатата година постигна спогодба во тужбата против Болдвин и неговите соработници поради нејзината смрт.

Loading...