Регион (Page 142)

Сподели со своите пријатели

Силно невреме денеска ја го зафати Горњи Милановац во Србија каде падал град со големина на грашок, кој мештаните, според она што го пренесуваат медиумите, го чистеле со лопати.   Loading…   Слично невреме било забележано и во некои други делови на Србија. Во Горњи Милановац, наврнале 32 литри дождПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пожарот на островот Китера на југот на Грција и натаму не стивнува, поради што се евакуирани еден манастир и четири села. Евакуиран е манастирот Миртидион кој се наоѓа на запдниот дел на островот, јавува грчката агенција АНА. Пожарот, кој избувнал во петок наутро, тешко се контролира поради силниот ветер иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По екстремно високите температури Србија вечерва е погодена од силно невреме. Метеоролозите издале итно предупредување за грмежи и силен ветер кој во Белград започнал во 21 часот. Počelo nevreme u Beogradu @Blic_online @telegrafrs @b92vesti @N1infoBG #oluja #munje #gromovi #Beograd pic.twitter.com/9wILoJ4Lf7 — MarkoOo (@slavuj_iz_gruze) August 6, 2017 Loading… Облачноста која ширумПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Од месец за одмор од соништата овој август се претвора во кошмар за милиони европски туристи кои се соочуваат со бранот екстремно високи температури, сообраќаен хаос и протести против туристите на некои од најпосетуваните туристички дестинации, пишува денеска „Гардијан“. Топлотниот бран наречен „Луцифер“ однесе животи во Италија и Романија, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ноќта во Црна Гора донесе нови пожари. Гори ридот Обосник на полуостровот Луштице, на околу 600 метри надморска височина, а огнот полека се спушта кон куќите. Загрозено е селото Забрѓе, додека во Бабинци поедини кучи се евакуирани. Страотни пожари низ целиот Балкан: Црна Гора, БиХ и Хрватска во пламен! (фото+видео)Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Катастрофални поплави се регистрирани во Грција изминатите неколку денови. Евакуирани се скоро сите летувалишта, а заглавени туристи насекаде низ државата.   Loading…   Македонски туристи има во близина на селото Каламитци. На социјалните мрежи македонските туристи пишуваат дека Сарти и Торони се поплавени. Во меѓувреме се врши евакуација на туристи.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Актерот Богољуб Митиќ, или попознат како Бата Ѓоша од улогата во српската серија “Семејно богатство”, почина денес од последици од срцев удар. Веста за смртта на комичарот ја потврди и директорот на Театарот во Лесковац. Веста за смртта ја пренел познатиот актер Предраг Смиљковиќ,  познат во јавноста како Тика Шпиц,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Малолетничката проституција е голем проблем секаде во светот, на за жал и на нашите простори. Бројни државни, но и невладини организации се борат на ова да му стават крај, но нивните напори кои и кога вродат со плод се краткотрајни. Поголемиот дел од жртвите се од трговија со луѓе порадиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Српските служби за безбедност откриле дека околу 800 вооружани ветерани на озогласената ОВК или УЧК од Косово и Метохија влегла на територијата на Македонија, пишува „Вечерње новости“, а пренесува РТС. Овој маневар, како пренесува листот, извршен е во два наврати, а според оперативните податоци, албанските екстремисти биле опремени со автоматскиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Александар Вучиќ од премиерската позиција преминува во претседателското столче откако денеска победи во првиот круг на претседателските избори во Република Србија, со над 55,8% од гласовите, според статистиката на агенцијата ИПСОС. Неговиот против кандидат Саша Јанковиќ со 15% од гласовите го зазема второто место, додека контроверзниот Лука Максимовиќ или наПрочитај повеќе