19.09.2019 01:38

Меркел – Брнабиќ: Косово е единствената точка на несогласување

Facebook Twitter Google+

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ изјави денеска во Берлин дека прашањето меѓу Косово и Метохија е единствената точка на недоразбирање и несогласување меѓу Србија и Германија, но дека е важно да се разговара за ова прашање, бидејќи без долгорочно одржливо решение за прашањето и помирувањето на Србите и Албанците нема да има поинаква иднина за Балканот.

„Прашањето за КиМ е секако единствената точка на несогласување и недоразбирање, но за нас Германија е еден од најважните партнери и колку што не се согласуваме за некои прашања, најважно е да разговараме со Германија, да слушаме мислење и совети, да го претставиме нашиот став и да видиме дали можеме да ги зближиме нашите погледи и да дојдеме до долгорочно одржливо решение “, рече Брнабиќ.

Loading...

Премиерката на Србија истакна дека без такво решение и историско помирување на Србите и Албанците нема да има поинаква иднина за Балканот.

Брнабиќ истакна дека тоа е, пред сè и најважно, за младите и рече дека сите треба да работат заедно, со поддршка на Германија, ЕУ и другите меѓународни партнери.

„Знам дека можеме да изградиме поубав, подобар и попросперитетен Балкан за сите“, рече Брнабиќ на заедничката прес-конференција по средбата со Меркел.

Германската канцеларка Ангела Меркел по разговорите изјави дека треба да се продолжи со процесот на решавање на проблемите на Косово и Метохија за да се постигне решение.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments