Локално (Page 1,078)

Сподели со своите пријатели

Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи, во текот на вчерашниот ден, ТППЕ Куманово бележи интервенција на опожарена фабрика за плочки во населба Доброшане. Противпожарните екипи според РЦУК интервенирале од 20,05 до 21,25 часот со едно противпожарно возило и пет пожарникара. Loading… Од ТППЕ не се наведени податоциПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Втор ден како полицијата го држи затворен приодот кон полициската станица во Куманово, со блокирање на две улици кои кружно водат кон зградата на СВР Куманово. Со поставување на полициски возила, полицијата според неофицијални извори, поради превенција од можен напад, ги загради улиците ”11 Октомври” и ”Тодор Велков” од четвртокПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според последната обиколка на терен се забележува дека улицата 11 Октомври е сеуште затворена за сообраќај со поставени полициски коли кај градската Џамија и раскрсницата со улица Доне Божинов. Засега нема најава дека улиците ќе бидат ослободени вечерва. Во градот се забележува намалена фреквенција на луѓе, со неколку отворени дуќаниПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

По повод вчерашниот протест на вработените во ФЗЦ ”11 Октомври”, и обвинувањата на група вработени за извесна принуда од страна на компанијата ”Квалитет пром” како нови доминантни сопственици за откупување на акциите од вработените во вредност од 550 денари по акција, денес во писмена форма добивме одговори на поставените прашања, кои ви гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Македонија е земја во која демократијата е мртва, а граѓаните се жртви на насилниот режим на Груевски. Целата држава е заложник на деструктивната политика на неколку луѓе кои ја носи нашата земја во пропаст, ги злоупотребува нашите пари и ни ги брка децата во странство, истакна на денешниот прес, претседателотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што веќе се запознаени граѓаните на Куманово, од ноќеска се блокирани улиците кои водат кон СВР Куманово, посочи на денешниот итен прес Зоран Дамјановски, градоначалник на Куманово, со апел до полицијата што поскоро да излезе со соопштение, за да меѓу граѓаните не се создава чувство на несигурност. – ИндикативноПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Отсекот за превенција при СВР Куманово заедно со директорите на петте средни училишта од градот, денес на состанок во Општина Куманово заеднички и едногласно се договорија, прославите на матурските вечери да поминат без вообичаената еуфорија со дувачки оркестри на плоштадот ”Маршал Тито”, како и без традиционалниот ”Квадрил” танц. Loading… Од отсекотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

И покрај забранетиот пристап со автомобили на ул. 11 Октомври и ул. Тодор Велков и известувањето од РЦУК Куманово за подигната борбена готовност, утринава на двете улици се отворени и работат сите институции кои се сместени во посочените улици, со слободна фреквенција за граѓани и пешаци. Loading… СВР Куманово остануваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи, од информациите добиени од СВР Куманово е соопштено дека состојбата со сообраќајот и движењето на луѓето е целосно нормализирана, додека, поради настаните кои се случија, подигнат е степенот на борбена готовност на полициските сили. РЦУК не дава подетални информации за блокиранитеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Од вчеранавечер, приодот до полициската станица во Куманово е блокиран од две страни. Забранет е сообраќајот, но се пуштаат пешаци и вработени во Основен Суд Куманово, Центарот за социјални работи, Пошта и останати згради кои се наоѓаат на тој потег. Граѓаните на Куманово ноќеска беа во паника, прашуваа дали повторноПрочитај повеќе