Ракомет (Page 38)

Сподели со своите пријатели

И покрај изворедното прво полувреме на ЖРК Куманово кое што го доби со резултат 10:13 и каде што буквално во секој дел од играта го надигра ЖРК Вардар СЦЈС, сепак не беше доволно за добар резултат. Уште еднаш решавачко беше неискуството на нашиот млад тим и “тенката“ клупа. ЖРК КумановоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Екипата на ЖРК Куманово на домашен терен ја оствари шестата победа во рамките на новатата сезона од женската супер лига и ја оправда улогата на апсолутен фаворит на против ЖРК Пелистер од Битола. Единствено што успеаа битолчанки да биде нерешено во втората минута 1:1, а понатаму се беше во знакотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Женскиот ракометен клуб Куманово утревечер со почеток од 19:30 часот на домашен терен ја пречекува екипата на ЖРК Металург во рамките на домашната женска ракометна лига. Како што истакна тренерот на клубот, Антонио Ивановски подготовоките течат во најдобар ред, со мали повреди на две од ракометарките. Очекуваме многу интересен борбенПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Екипата на ЖРК Куманово на гостински терен ја оствари петтата победа во рамките на новатата сезона од женската супер лига и ја оправда улогата на фаворит на гостувањето во Прилеп. Прилепчанки успеаја да одржат резултатска рамнотежа само во првите дваесетина минути од натпреварот каде што резултатот изнесуваше 6:6. Меѓутоа потоаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во преполната сала во Алкобендас екипата на ЖРК Куманово го претпе вториот пораз во европскиот челинџ куп оваа сезона во реваншот. Мотивацијата и желбата кај кумановските ракометарки беше на одлично ниво меѓутоа се случи неочекувано висок пораз од шпанските ракометарки, кој што заврши со резултат 31:15. Тагата после натпреварот  бешеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Женскиот ракометен клуб Куманово денес го играат реваншот против екипата на Хелветиа Алсобендас во Мадрид, Шпанија.   Loading…   Мотивацијата на кумановки е на високо ниво, а горди се и што ќе имаат можност во рамките на ЕХФ Челинџ купот да настапат под уставното име, без референцата БЈРМ.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Женскиот ракометен клуб Куманово вечерва заминуваат за Шпанија каде во сабота ќе се одигра реваншот против екипата на Хелветиа Алособендас од Мадрид, во рамките на второто коло од Европскиот Челинџ куп. Членот на Управниот одбор на ЖРК Куманово, Никица Кипријановски,   упати благодарност до публиката која во голем бројПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Женскиот ракометен клуб Куманово вчеравечер на домашен терен го загуби мечот со Хелветиа Алсобендас од Шпанија во рамките на второто коло од Европскиот Челинџ куп со резултат 17:23.   Loading… “[huge_it_gallery id=’430′]”   И покрај загубениот меч, ракометарките на Куманово сепак покажаа дека се достоен европски противник, пред се воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на ЖРК Куманово утре со почеток во 19:30 часот на домашен терен ќе ја пречекаат екипата на Хелветиа Алсобендас од Шпанија во рамките на второто коло од Европскиот челинџ куп. По тој повод денес првите луѓе на клубот на прес конференција ги повикаа сите кумановци во што помасовен бројПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

И покрај изворедното второ полувреме на ЖРК Куманово кое што го доби домашниот тим со резултат 17:11 во дербито од третото коло против ЖРК Вардар СЦЈС, сепак не беше доволно за добар резултат. Видовме еден несекојдневен натпревар во кој на почетокот се чинеше дека вардарки ќе постигнат лесна и убедливаПрочитај повеќе