Ракомет (Page 39)

Сподели со своите пријатели

Женскиот ракометен клуб Куманово вчеравечер на домашен терен го загуби мечот со Хелветиа Алсобендас од Шпанија во рамките на второто коло од Европскиот Челинџ куп со резултат 17:23.   Loading… “[huge_it_gallery id=’430′]”   И покрај загубениот меч, ракометарките на Куманово сепак покажаа дека се достоен европски противник, пред се воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на ЖРК Куманово утре со почеток во 19:30 часот на домашен терен ќе ја пречекаат екипата на Хелветиа Алсобендас од Шпанија во рамките на второто коло од Европскиот челинџ куп. По тој повод денес првите луѓе на клубот на прес конференција ги повикаа сите кумановци во што помасовен бројПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

И покрај изворедното второ полувреме на ЖРК Куманово кое што го доби домашниот тим со резултат 17:11 во дербито од третото коло против ЖРК Вардар СЦЈС, сепак не беше доволно за добар резултат. Видовме еден несекојдневен натпревар во кој на почетокот се чинеше дека вардарки ќе постигнат лесна и убедливаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Женскиот ракометен тим од Куманово продолжува со натпреварите во оваа натпреварувачка сезона. Кумановки на домашен терен ја пречекуваат екипата на ЖРК Вардар СЦЈС која што исто така ќе игра во европскиот ЕХФ Челинџ куп оваа година. Од нашиот табор свесни се дека се наоѓаат пред тежок испит , но сепакПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Освен почетното водство на ЖРК Пелистер од 2:1 и 3:2, се друго беше во знакот на ракометарките на Куманово. Иако без две стандардни ракометарки Маја Ивановска и Мила Трајковиќ, екипата на ЖРК Пелистер од  Битола не беше достоен противник. Само во првото полувреме домаќинот донекаде одржуваше резултатска неизвесност, а тоаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Женскиот ракометен тим од Куманово во сабота на гостински терен го игра вториот натпревар од регуларната сезона. Противник ќе им биде екипата на ЖРК Пелистер од Битола. Кумановки, минатата сезона остварија две победи и еден пораз со битолчанки. „Нашата екипа е апсолутен фаворит на овој натпревар и се очекува соПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Екипата на ЖРК Куманово на домашен терен ја оствари премиерната победа во рамките на новатата сезона од женската супер лига. На дуелот куманочанки беа фаворити, но во  првите триесетина минути мораа малку да се помачат за да воспостават некоја рамнотежа. На средината на првото полувреме прилепчанки имаа предност од четириПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На силниот турнир „Смедеревска есен“ екипата на ЖРК Куманово составена од девојчиња родени до 2000/2001 година достојно го промовираше нашиот град. На својот втор настап надвор од Македонија во 2016 година го освоија високото четврто место што претставува огромен успех бидејќи учествуваа екипи од цела Европа. Резултати од натпреварите воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во својот втор настап надвор од Македонија за 2016 година, екипата на Женскиот ракометен клуб Куманово составена од девојчиња родени  до 2000/2001 година како единствен претставник од нашата држава  настапуваа на силен европски турнир во оваа категорија во Смедерево, Србија. Поканата за учество на меѓународниот ракометен турнир „Смедеревска есен“ јаПрочитај повеќе