Ракомет (Page 37)

Сподели со своите пријатели

Познати имиња од машкиот ракомет во Македонија вчеравечер се присетија на златните времиња на ракометниот клуб Куманово, кој е единствениот трофеен спортски клуб во градот.   Loading…   Спортските ѕвезди кои во минатото ги полнеа трибините во Спортската сала, вчеравечер одиграа ревијален меч против младиот состав на РК Куманово иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Екипата на ЖРК Куманово на домашен терен ја оствари премиерната победа во рамките на вториот дел од новата сезона од женската супер лига. На дуелот беа фаворити, но во првите триесетина минути мораа малку да се помачат за да воспостават некоја рамнотежа на теренот. На средината на првото полувреме прилепчанки имаа предностПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Женскиот ракометен тим од Куманово во недела на домашен терен го игра првиот натпревар од вториот дел во оваа сезона. Противник ќе им биде екипата на ЖРК Прилеп од Прилеп. Кумановки се апсолутен фаворит на овој натпревар и се очекува со победа да се зацврсти на третото место во првенствотоПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Со вечерашниот натпревар меѓу Белорусија и Саудиска Арабија и официјално беше комплетирано второто коло од Светското Првенство, по кое на врвот на листата стрелци се наоѓа македонскиот капитен, Кире Лазаров. Лидерот на нашиот национален тим игра фантастично на стартот од овој шампионат, постигна дванаесет гола на дуелот со Тунис, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Македонската ракометна репрезентација денес го игра третиор натпревар во рамките на Светското првенство за мажи, а противник е селекцијата на Словенија, која во мечот влегува каок убедлив фаворит. Македонија влегува во третото коло со две победи и ја има најтешката задача, сметајќи ја фаворитската улога која сите и ја препишуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Македонија од 11-29 јануари учествува на Светското првенство во ракомет. Тука во Франција македонските репрезентативци, ги придружува верната македонската фаланга, а свои луѓе имаме и меѓу службените лица на ИХФ. Но нè има и меѓу волонтери и луѓе од локалната организација на овој светски мундијал. Човекот без кој македонската репрезентација ќе беше „изгубена“Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Македонската ракометна репрезентација со победа го стартуваше својот настап на Светското првенство во ракомет за мажи, откако вчера ја совлада репрезентацијата на Тунис со резултат 34:30 и се доближи на чекор кон пласман од вториот круг на Мундијалот. Одличен натпревар понудија македонските ракометари, особено во последните 15 минути од мочеотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Македонската ракометна репрезентација доцна попладнево го има својот прв настап во рамките на 25то Светско првенство во ракомет за мажи што се одржува во Франција. Избраниците на селекторот Лино червар за прв противник го имаат составот на Тунис. Дуелот е на програмата на МРТ со почеток во 17:45 и сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарите на Куманово остварија нова победа откако викендов на гостински терен во рамките на првата машка ракометна лига го совладаа составот на Преспа од Ресен со резултат 36:30. Доминација во играта кумановци покажаа уште од самиот почеток на средбата па го полнеа голот на домаќините. И покрај големата желба одПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Мотив за да ја напишам оваа колумна е да им се помогне на ракометарките и да се актуелизира и овој спорт во Куманово. Проблемот е што не се дава доволна помош на нашите ракометарки, освен поддршка од трибините, на ракометарките верувам дека им фали и финансиска поддршка.  Но за даПрочитај повеќе