Фудбал (Page 5)

Сподели со своите пријатели

Натпреварот меѓу Севилја и Манчестер јунајтед заврши без голови, додека Шахтјор на домашен терен со 2:1 ја совлада Рома во осминафиналето од Лигата на шампионите. Севилја се обиде да ја искористи предноста на домашниот терен, имајќи иницијатива во нападот во текот на целиот меч, но Манчестер јунајтед благодарение на одличнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска во Скопје од 14 часот се игра првиот 1/4-финален дуел меѓу Вардар и Шкендија во фудбалскиот Куп на Македонија на националната арена „Филип Втори“. Шефот на стручниот штаб на Вардар, Чедомир Јаневски пред мечот изјави дека очекува два интересни и неизвесни натпревари, но се надева дека на крајот ВардарПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тренерот на Пари Сен Жермен, Унаи Емери ги предупреди Реал Мадрид дека не знаат што ги чека кога ќе гостуваат на „Парк де Пренс“ во скоро време. Реал ќе допатува во францускиот главен град за реваншот од осминафиналето од Лигата на шампионите. – Во повеќето од мечевите што ги одигравмеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Екипите на Севиља и Манчестер Јунајтед ќе се соочат вечерва во 20:45 часот на стадионот „Рамон Санчез Писхуан“ во првата средба од денешната програма на осминафиналето во Лигата на Шампионите. Ова е првиот дуел меѓу двата тима на УЕФА турнирите. Досега тие немаат дуел еден против друг, па затоа сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Баерн Минхен продолжува да импресионира под водство на Јуп Хајнкес оваа сезона, освојувајќи го 23-от натпревар од 24 можни во сите натпреварувања. Вчера, баварскиот колос победи со 5:0 против турски Бешикташ, постигнувајќи 14 последователни победи. Со ова беше израмнет клубскиот рекорд поставен со Пал Чернаја во 1980 помеѓу август иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Маријано Дијаз од Лион може да го замени Антоан Гризман во Атлетико Мадрид во текот на летото, тврди денеска шпански „Ас“. Тренерот на „јорганџиите“, Диего Симеоне гледа во 24-годишниот стрелец идеален заменик на францускиот репрезентативец. Покрај тоа, Дијаз ја познава ситуацијата во Ла Лига, откако беше дел од Реал Мадрид,Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Легендата на францускиот фудбал Тиери Анри му даде вреден совет на ѕвездата на ПСЖ, Нејмар, за кого се тврди дека ја напуштил Барселона минатото лето, за да излезе од сенката на Лионел Меси. Анри, кој одлично ги познава квалитетите на Меси откако три години помина на стадионот „Камп Ноу“, неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Баерн Минхен издаде официјално соопштение за повредата на офанзивниот играч Хамес Родригез, заменет непосредно пред одморот при синоќешната победа со 5:0 над Бешикташ. – Хамес доби истегнување во мускулот на ногата. Сметам дека повредата не е толку страшна. Ми рече дека не ги чувствува болките при евентуално кинење на мускулнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фудбалерот на Челзи, Цеск Фабрегас верува дека тој и неговите соиграчи ќе извршат ритуално самоубиство, доколку излезат да се бранат во реваншот на стадионот „Камп Ноу“. Како што е познато, вчера „сините“ од Лондон ремизираа со лидерот во Ла Лига (1:1) во првиот осминафинален дуел од Лигата на шампионите. –Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Барселона практично се квалификуваше за четвртфиналето на Лигата на шампионите по синоќешното реми од 1:1 со Челзи на „Стемфорд Бриџ“. Барем тоа го кажува статистиката, бидејќи Каталонците речиси секогаш продолжувале по тој резултат како гостин во меч од елиминациската фаза. Интересно е тоа што во 11 од 13-те случаи КаталонцитеПрочитај повеќе