Роман Абрамович под санкции, продажбата на Челзи е прекината

Сподели со своите пријатели

Британската влада во четвртокот, како одговор на руската инвазија на Украина, најави нови санкции против седум руски олигарси, меѓу кои и Роман Абрамович, сопственикот на прволигашот Челзи, чија продажба се чека.

Loading...

„Ограничувањата за замрзнување на имотот важат и за сите субјекти во сопственост или контролирани од Роман Абрамович. Ова значи дека фудбалскиот клуб Челзи сега исто така е предмет на замрзнување на имотот под финансиски санкции од Обединетото Кралство“, се вели во соопштението на владата.

 

Недостигот на гас е поголем проблем за Европа отколку нафтата

 

Абрамович во моментов се соочува со замрзнување на имотот, забрана за водење бизнис со поединци и компании во Велика Британија и забрана за патување.

Британската влада објаснува дека „со оглед на значителното влијание што денешните санкции би го имале врз фудбалскиот клуб Челзи и нивните потенцијални последици, утрово е издадена дозвола со која се одобрува продолжување на серијата фудбалски активности во Челзи“.

„Ова вклучува дозволување на клубот да продолжи да игра натпревари и други активности поврзани со фудбалот, што пак ќе ја заштити Премиер лигата, пошироката фудбалска пирамида, лојалните навивачи и другите клубови“, додаде владата.

Loading...

 

Приватните платеници на Путин војуваат во Украина, вели Британија

 

Други олигарси кои се цел на санкциите се извршниот директор на рускиот нафтен гигант Роснефт Игор Сечине, претседателот на ВТБ банка – втората по големина руска банка – Андреј Костин, извршниот директор на Гаспром Алексеј Милер, претседателот на нафтениот и гасниот гигант Транснефт Николај Токарев и претседателот на одборот на Банк Русија, Дмитри Лебедев.

„Денешните санкции уште еднаш покажуваат дека на олигарсите и клептократите нема место во нашата економија или општество. Нивните блиски врски со Путин се соучесници во неговата агресија“, рече министерката за надворешни работи Лиз Трус во изјавата за руската инвазија на Украина.

Овие санкции се дел од серијата одмазднички мерки што ги презема британската влада за да влијае на руската економија.