Фудбал (Page 3)

Сподели со своите пријатели

Легендата на англискиот фудбал Алан Ширер верува дека напаѓачот на Манчестер Јунајтед Ромелу Лукаку може да игра уште подобро од она што го прикажува од почетокот на сезоната. Белгиецот има 13 гола и 6 асистенции во Премиер лигата досега. Сепак, според Шир, пречка за повеќе е одбранбената тактика на ЖозеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ѕвездата на Пари Сен Жермен, Нејмар во неделата на дуелот со Олимпик Марсеј беше повреден во 77. минута по што на носилки го напушти теренот. Во текот на вчерашниот ден од ПСЖ соопштија дека не се работи за сериозна повреда и дека Бразилецот брзо ќе се врати на теренот. Сепак,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лоренцо Инсиње одигра уште еден одличен натпревар во дресот на Наполи помагајќи му на својот клуб да го победи Каљари (5:0) со еден гол и една асистенција. Наполи се врати на лидерската позиција во Серија А, но Инсиње предупредува дека нема место за опуштање, бидејќи Јувентус им „дише во врат“.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, рече дека е подготвен да ја прифати казната за носење на жолтата лента во финалниот меч на Купот на Англија против Арсенал. „Граѓаните“ го освоија првиот трофеј под водство на Шпанецот кој на симболичен начин повторно ја поддржа борбата за независност на Каталонија. –Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тренерот на Милан, Џенаро Гатузо, е задоволен што тимот игра се подобро, а доказ за добрата форма е синоќешниот триумф на гостувањето кај Рома (2:0). – Рома има многу добар тим и моравме да направиме големи напори да победиме. Вистината е дека изгубивме многу бодови од почетокот на сезоната, вклучителноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неизвесност и исчекување завладеа во таборот на Пари Сен Жермен синоќа на дуелот со Олимпик Марсеј (3:0), откако во финишот на мечот нивната прва ѕвезда Нејмар на носилки беше изнесен од теренот. Бразилецот незгодно стапна и го повреди глуждот, но по се изгледа не се работи за сериозна повреда, паПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Преговорите меѓу Манчестер Јунајтед и Ентони Марсијал се суспендирани, а Французинот веќе планира да го смени клубот, најавија англиските медиуми. Актуелниот договор на Марсијал е до 2019 година и постои голема веројатност дека Јунајтед ќе прифатат понуда за него во текот на летото. Неговиот агент се сретнал со раководството на МанчестерПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фудбалската асоцијација на Англија (ФА) иницираше постапка против менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола. На веб-сајтот на ФА е објавено дека тренерот го прекршил правилото за рекламирање во неколку натпревари. Тој носеше жолта лента со политичка порака, а за овој случај треба да се произнесе до 5 март. Жолтата лентаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шпанскиот фудбалски клуб Вилјареал соопшти дека е суспендиран нивниот фудбалер Рубен Семедо, откако беше уапсен под сомнеж дека заедно со двајца свои роднини киднапирале и измачувале едно лице. Семедо доколку биде прогласен за виновен го очекува затворска казна, а во меѓувреме реагираше и клубот, кој го суспендираше неговиот договор иПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

За двата натпревара кои ќе се одиграат на тренинг центарот „Петар Милошевски“ во Скопје, селекторот македонската фудбалска репрезентација до 19 години, Вујадин Станојковиќ нема да смета на Елиф Елмас, Димитар Митровски и Дарко Чурлинов, тројцата поради клупски обврски нема да бидат дел од составот за натпреварите против Финска. – ДваПрочитај повеќе