Фудбал (Page 2)

Сподели со своите пријатели

ФИФА и УЕФА заеднички одлучија сите руски тимови, без разлика дали се национални или клупски, ќе бидат суспендирани од учество во натпреварите на ФИФА и УЕФА до понатамошно известување. Loading… „По првичните одлуки усвоени од Советот на Светската фудбалска федерација (ФИФА) и Извршниот комитет на Европската фудбалска унија (УЕФА), коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сопственикот на Челзи и руски милијардер Роман Абрамович објави дека се повлекол од клубот и дека сега за овој премиерлигаш од Лондон ќе се грижат поверениците на добротворната фондација Челзи. Loading… „За време на моите речиси 20 години водење на Челзи, отсекогаш сум чувствувал дека мојата улога е да бидамПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Откако зазеде став за конфликтот меѓу Русија и Украина со поместување на финалниот натпревар од Лигата на шампионите од Санкт Петербург, Европската фудбалска унија (УЕФА) оди чекор понатаму и се обидува да најде правен начин да го раскине спонзорскиот договор со Гаспром. Loading… Газпром е еден од главните спонзори наПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

УЕФА во петокот објави дека одлучила да го премести финалето на Лигата на шампионите од Санкт Петербург во Париз поради руската инвазија на Украина. Loading… Финалето ќе се игра на 28 мај на „Стад де Франс“, каде што се играше финалето во 2006 година, кога Барселона го победи Арсенал. УЕФАПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претставниците на Европската фудбалска унија (УЕФА) свикаа итен состанок поради проблемите во Украина и следните потези и мерки на Европската куќа на фудбалот. Loading… Агенциите јавуваат дека постои можност УЕФА да и ја одземе на Русија организацијата на финалниот натпревар од Лигата на шампионите, на 28 мај, поради рускиот нападПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фудбалскиот шампионат на Украина беше прекинат во четвртокот, беше потврдено на официјалниот сајт на Премиер лигата. Loading… Поради воведување на вонредна состојба во Украина, фудбалското првенство е прекинато“, се наведува во кратката порака. Претседателот Володимир Зеленски прогласи воена состојба во целата земја поради нападот од Русија. Ќе зависи и одПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

УЕФА не размислува за промена на местото на овогодинешното финале во Лигата на шампионите, чиј домаќин е руски Санкт Петербург, поради влошената политичка ситуација и ситуацијата во источна Украина. Loading… Акцијата на рускиот претседател Владимир Путин, кој потпиша указ за признавање на независноста на проруските самопрогласени републики Луганск и ДоњецкПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Финалето на Лигата на шампионите за сезоната 2021/22 е закажано за 28 мај, а ќе се игра во Санкт Петербург. Loading… УЕФА би можела да ја лиши Русија од организацијата на финалето на Лигата на шампионите. Европската куќа на фудбалот размислува да го смени стадионот на кој би се игралоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

И додека фудбалот е познат како најважната споредна работа во светот, интересот за него веќе се појавува кај децата, а момчето Матео Манусакис е многу повеќе од обичен навивач. Loading… Уште од својата 4-та година и кога присуствувал на тренинзите со неговиот татко Васили Манусакис, кој игра во Јужноафриканската фудбалскаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Давид Стојановиќ е 17-годишно момче и единствениот кумановец кој го носи националниот дрес на Македонија во фудбал до 17 години. Loading… Веќе една децнија се занимава со овој спорт и успешно чекор по чекор испишува нови резултати во кариерата. Во досегашната негова кариера има настапувано во неколку клубови, а кадеПрочитај повеќе