Атлетика (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Ученици од основното училиште Крсте Мисирков наредната недела ќе се натпреваруваат на екипно училишно светско првенство во атлетика, кое ќе се одржи во Спилит, Хрватска. Натпреварите започнуваат од 13-ти а ќе траат до 19-ти мај. Loading… -Како единствени претставници на нашата општина и нашата држава ќе се обидеме гордо даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Атлетскиот клуб Куманово по петти пат е прогласен за најдобар атлетски клуб во Република Македонија, а освен тоа овој спортски колектив ги има најдобриот младинец и најдобриот тренер во државата. Loading… Признание за најдобар атлетичар во младинска категорија, Атлетската федерација на Македонија му додели на Милан Вељковиќ, додека Филип КолевскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во организација на Сојуз на спортови на град Куманово и Атлетска федерација на Македонија утре со почеток во 11 часот ќе се одржи атлетскиот митинг „11 Октомври“ утре во Куманово. Програмата ќе опфати ученици од основните училишта, натпревари за атлетичари и атлетичари во повеќе дисциплини, рекреативни трки и фамилијарната штафета, којПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

На Младинскиот куп во Атлетика кој викендов се одржа во Скопје, Атлетскиот клуб Куманово повторно прикажа целосна доминација врз останатите клубови од државата. Машката конкуренција го освои првото место, додека женскиот дел не успеа да брилира доволно. Сепак збирно со сениорските категории, клубот на крајот на оваа година повторно ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Атлетскиот клуб Куманово убедливо е најдобар на Сениорскиот куп каде настапија и во машка и во женска конкуренција. Претходно учествуваа и на сите девет натпреварувања на Атлетската федерација каде исто така остварија врвни резултати. Учество зедоа и на меѓународни натпреварувања. Не верував дека ќе успееме пак да бидеме најдобри, велиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Атлетската патека во Куманово денеска беше домаќин на Државното првенство во атлетика за околу 300 ученици 15 градови, односно 30 основни училишта од цела Македонија.   Loading…   Организатор на настанот е Федерација на училишни спортови на Македонија преку општинскиот сојуз на спортови Атлетскта федерација, а со техничка асистенција наПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Низа учества на домашни и меѓународни натпревари во изминатиот период имаа атлетичарите на Куманово преку кои го зголемија фондот на освоени медали и награди. Од почетокот на годината започнаа нивните активности и тоа во соседна Бугарија каде имаа подготовки, а Милан Вељковиќ заедно со репрезентацијата го продолжи својот престој воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Општинскиот сојуз на спортови на град Куманово под покровителство на Градоначалникот и Советот на Општина Куманово денеска доделија признанија на околу 100 спортисти, спортски работници и клубови за постигнатите резултати во спортот за текот на изминатата година, кои се должат на постигнатите успеси на општински, зонски, регионални и меѓународни турнириПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Атлетскиот клуб Куманово четврта сезона по ред останува најдобар клуб во државата, а тоа го потврди и признанието од Церемонијатана Атлетската федерација за прогласување на најдобрите за 2017 година. Освен успесите на клубот, меѓу индивидуалните успеси се издвојува трудот на тренерот Филип Колевски, кој и годинава се закити со признаниетоПрочитај повеќе