Атлетика (Page 3)

Сподели со своите пријатели

Стотина учесници беа дел од овогодинешното, петто по ред издание од Атлетскиот митинг „11 Октомври“ кој по повод Денот на востанието го организира Атлетскиот клуб Куманово.   Loading…   За прв пат годинава, оваа спортска манифестација имаше меѓународен карактер кад еучество зедоа и атлетичари од Бугарија. Од 12 до 14Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Атлетскиот полигон во Соколана утре ќе биде домаќин на петтото издание на Атлетскиот митинг „11 Октомри“ кој традицонално се одржува по повод Денот на востанието. Митингот е во организација на Атлетски клуб Куманово, а има меѓународен карактер. Како што информираат организаторите, се очекува да пристигнат две екипи од Бугарија иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нови медали, срушени лични рекорди, учества на летниот камп и меѓународни натпревари се само дел од активностите кои во изминатиот период ги имаа атлетичарите на Куманово. Дел од атлетичарите имаа настап на меѓународниот натпревар на Малта, а еден од нив беше и Милан Вељковиќ. Таму настапив на дисциплината 110 метриПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Викендов Охрид беше домаќин на Државно сениорско поединечно првенство во атлетика на кое учество реализираа и членовите на Атлетскиот клуб Куманово, кои секако се вратија со позитивни резултати. Доста малубројна екипа, но со многу мотивирани и одбрани атлетичари, кумановци освоија низа медали, а меѓу нив е и Катерина Тимчевска којаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Членовите на Атлетски клуб Куманово, по освојување на Сениорскиот државен куп денеска беа на свечен прием кај првиот човек на градот, Зоран Дамјановски кој им ги честиташе постигнатите успеси и најави дека во скоро време може да очекуваат поголема финансиска помош од Сојузот на спортови од 150.000 до 200.000 денари.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Атлетскиот клуб Куманово освои први места во машка, женска и севкупна категорија на Сенироскиот куп во атлетика кое изминатиот викенд се одржа во Скопје.   Loading…   Атлетичарите на Куманово освен што го направија својот клуб повторно најдобар во државата, соборија и низа лични, но и државни рекорди. Меѓу најуспешнитеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Атлетската патека во Куманово денеска беше домаќин на Државното првенство во атлетика за околу 300 ученици од 37 основни училишта од цела Македонија, а во организација на Федарацијата и општинскиот училишен сојуз на спортови.   Loading…   Натпревари во трки на 100 метри, фрлање ѓуле, скок во височина, скок воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановските атлетичари изминатиот период остварија низ ауспеси на домашната атлетска сцена, меѓу кои и пет медали од Државното првенство во фрлачки дисциплини, а беа дел и од подготовките во Бугарија, како и Истанбул куп во Турција. На одржаното државно фрлачко првенство направивме можеби и најдобар успех во поглед на освоенитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Милан Вељковиќ и Иван Тимчевски се најдобрите атлетичари не само во Куманово, туку и во целата држава, а такво признание им додели и Атлетската федерација на Македонија врз основа на резултатите кои овие млади кумановци ги постигнаа во текот на 2016та година. Вељковиќ беше прогласен за најуспешен во категоријата младиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Над 350 атлетичари традиционално по четврти пат вчера на атлетската патека во Соколана беа дел од четвртиот по ред Атлетски митинг „11 Октомври“ во организација на Атлетски клуб Куманово, а со поддршка од Општинскиот сојуз на спортови и Атлетската федерација на Македонија. Loading…   Богата програма со трки за атлетичари,Прочитај повеќе