Куманово (Page 160)

Со песнава изразувам револт кон сè што ни се случува последниве 25 години. Со овие зборови, кумановскиот рапер Тајзи ја најави новата песна ”Гласот на народот”… Loading… Еве што напиша Тајзи на својот Фејсбук профил: ”Срам да ви e! И на едните и на другите! Вака ли сакате децата даПрочитај повеќе

Се наближуваат матурските прослави. За таа посебна вечер, секој матурант сака да изгледа најубаво, најдобро…   Loading…   Бидете матурант за кој ќе зборува градот. Одберете го своето омилено парче гардероба во Бутик “Фри”… На две локации, и тоа спроти Центарот за култура и градската библиотека, одберете свечена или кежуалПрочитај повеќе

Во организација на Мото Клуб ”Мечки”, и оваа година продолжува традицијата на организирање на ”Мото Рок Фест”, кој ќе се одржи на Спомен Костурница, и тоа на 29 и 30 мај. Бендови кои ќе ги забавуваат посетителите се повторно кумановците од Оверлоад, потоа Пан Рог и Њу Деал. Следниот ден,Прочитај повеќе

Loading...

Мери Андоновска е мајка на две малолетни дечиња кои во последнава година живеат без електрична енергија. Без никакви финансиски примања, мајката е принудена да побара помош од сите вас. Loading… За овие дечиња да не седат во темнина и да не читаат и пишуваат на свеќа, потребна им е финансиска помошПрочитај повеќе

Бурни аплаузи и воодушевување од кумановската публика по синоќешната премиера на трилер – драмата ”Жена од минатото”, работена во режија на Нела Витошевиќ. Кумановскиот театар од вчера е побогат за уште една маестрална претстава, нешто сосема поразлично од тоа што досега го виделе кумановчани на театарската сцена во Куманово. Loading…Прочитај повеќе

На регионалниот натпревар во фудбал за жени одржан меѓу  основните училишта во Македонија, на финалниот натпревар кој се одржа денеска во Штип, екипата на ОУ “Бајрам Шабани” од Куманово, го освои првото место победувајќи го женскиот фудбалски тим Делчево со резултат 2:0. Loading… Стрелец на двата гола за кумановскато училиште еПрочитај повеќе

Loading...

На вечерашниот натпревар во рамки на 7-тото коло од кошаркарската Супер Лига, КК Кожув изгуби дома од КК Куманово со резултат  84:86 (16:18, 15:28, 21:17, 32:23). Со победата, КК Куманово обезбеди пласман во плеј – оф. Гоцевски за гевгелискиот состав имаше 21 поен (седум скокови), додека за Куманово два повеќе имашеПрочитај повеќе

Кошаркарскиот клуб ”Пинк Пантери” од Куманово изминатиот викенд престојуваа во Истанбул, Турција каде беа гости на славниот европски гигант Фенербахче. Ако се земат во предвид и изминатите гостувања и турнири на кошаркарскиот клуб Пинк Пантери во последните неколку години,  тие дефинитивно се бренд број еден во Македонија кога станува зборПрочитај повеќе

На вечерашниот натпревар од 6-тото коло на кошаркарската Супер – лига, КК Куманово оствари убедлива победа над Карпош Соколи, совладувајќи ги со резултат 96:80.    Loading…   Во преполната сала во Куманово, домашниот тим од првите минути забележа водство над гостите, со резултат 47:36 на првото полувреме.   За КумановоПрочитај повеќе

Loading...

Ново издание на шоу ”Звезде Гранда” и нови предизвици за нас кумановци. Изгледасмо га наступ на наше дете Мартинијан Кириловски и добисмо одговор: Мартинијан иде директно у петти круг на ”Звезде Гранда”. Loading… Нема бараж, нема условување. Браво, Мартинијан.   https://www.youtube.com/watch?v=W5NmZF_bcXc