Коронавирус (Page 413)

Сподели со своите пријатели

Амазон, Фејсбук, и Мајкрософт ги охрабруваат вработените во Сиетл да работат од дома во врска со загриженоста за коронавирусот, додека епидемијата расте низ целиот свет. Loading… Корпорацијата Алфабет, која е сопствнеик на Гугл, го стори истото со своите вработени. „Наредбата“ се однесува на скоро сите 100.000 вработени во 11 канцеларииПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мултиплекс киното Синеплекс во Скопје е затворено за сите посетители. Loading… Ваквата одлука следува по препораките на Владата со цел заштита од ширење на коронавирусот во земјава. – Следејќи ја ситуацијата според препораките на Владата, киното Cineplexx ќе биде затворено. За сите нови промени и одлуки, ќе бидете известени благовремено,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Проценивме дека ковид-19 може да биде означен како пандемија“, рече шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејезус, во Женева, пренесува Франс Прес. Loading… Тој рече дека СЗО е „длабоко загрижена за алармантните нивоа на ширење и сериозноста“ на епидемијата. Кривични пријави за сите што ќе шират лажни вестиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Унгарската влада прогласи вонредна состојба na целата територија поради ширењето на коронавирусот, рече вечерва унгарскиот премиер Гергели Гуљaш, наведувајќи дека одлуката е донесена во согласност со предлог на Министерството за внатрешни работи. Loading… Забранети се и влегувања на патници од Италија, Кина, Јужна Кореја и Иран, освен унгарските државјани коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните – корисници на социјалните мрежи да не споделуват и шират непроверени односно „лажни“ вести околу вирусот Ковид 19, со кои се создава вознемиреност и паника меѓу граѓаните. Loading… Лажните вести кои создаваат неоснована паника имаат долгосежни последици и врз општествената состојба но иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владата на Република Србија го затвори Граничниот премин Прохор Пчински, во рамките на мерките за заштита од ширење на коронавирусот. Loading… Патниците од овој граничен премин ќе се пренасочуваат кон ГП Табановце. – Ги известуваме граѓаните дека Граничниот премин Прохор Пчински од 12.03 четврток од 7.00 часот согласно насоките одПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Двајца новозаболени од коронавирус се регистрирани во Македонија. Loading… Станува збор за жители на Дебар кои биле позитивни за коронавирусот, објави министерот за здравство Венко Филипе. Тоа биле соседи на тројцата жители од Дебар кои пред неколку дена беа хсопитализирани на Инфективната клиника во Скопје, меѓу кои брачниот пар којПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

До 24 март се откажуваат сите настани, промоции на книги, а нема да работи ниту читалната во градската библиотека Тане Георгиевски. Loading… Оваа одлука следи по мерките и препраките кои што ги упати Владата, со цел спречување на ширењето на коронавирусот. Надлежните од оваа установа информираат дека е намален иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Седумте заразени пациенти кои се сместени на Клиниката за инфективни и фибрилни болести во Скопје се во стабилна состојба и со лесна клиничка слика, но 12 други во овој момент се тестираат, соопшти министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција одржана напладне. Loading… – Во моментот се тестираатПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Националната установа Центар за култура „Трајко Прокопиев“ – Куманово ги откажа сите настани заклучно 24 март, а ова важи и за кумановскиот театар. Loading… Како што информираат од менаџментот на НУЦК „Трајко Прокопиев“ ваквата одлука следува по вечрашните препораки донесени од страна на Владата да се одложат сите јавни собириПрочитај повеќе