Воронеж

Сподели со своите пријатели

Малолетно девојче е повредено во напад со дрон на Воронеж, на кое ѝ била укажана лекарска помош на лице место, напиша гувернерот Александар Гушев на својот канал Телеграм. Loading… „Според нашите колеги од Министерството за вонредни состојби, на детето му била потребна лекарска помош откако фрагменти од соборениот дрон падналеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По вооружениот бунт на руските платеници Вагнер, руските локални власти сега објавија дека има борби во областа Воронеж на југозападот на земјата, додека во истоимениот регионален главен град гори складиште за нафта, пренесуваат агенциите. Loading… „Како дел од антитерористичката операција, вооружените сили на Руската Федерација ги спроведуваат неопходните оперативни борбениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На социјалните мрежи се појави видео од хеликоптер кој цели на складиште за нафта во рускиот град Воронеж. Loading… Станува збор за градот во кој силите на Вагнер влегле утринава, а кој се наоѓа на околу 600 километри од Москва. На видеото се гледа како хеликоптер, наводно руски Ка-52, сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Борците на Вагнер ја презедоа контролата над сите воени објекти во рускиот град Воронеж. Loading… Воронеж се наоѓа на околу 500 километри јужно од Москва. Во своето обраќање до нацијата, рускиот претседател Владимир Путин рече дека потегот на паравоениот лидер Евгениј Пригожин е „криминална авантуристичка кампања и предавство“ и декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин во средата потпиша втор указ со кој, меѓу другото, се воведуваат ограничувања за движење во и надвор од осум региони кои граничат со Украина. Loading… Ограничувањата на движењето се однесуваат на јужните руски региони Краснодар, Белгород, Брјанск, Воронеж, Курск и Ростов – кои граничат со УкраинаПрочитај повеќе