Вилијам Барнс

Сподели со своите пријатели

Директорот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) Вилијам Барнс ги предупреди членовите на американскиот Конгрес дека Украина може да биде поразена до крајот на оваа година, пишува весникот „Политико“. Loading… – Постои многу реален ризик Украинците да бидат поразени на бојното поле до крајот на 2024 година, или барем ПутинПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефовите на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) и на израелската Мосад во вторникот се сретнаа со катарскиот премиер во Доха за да разговараат за понатамошните чекори по дводневното продолжување на примирјето меѓу Израел и палестинската група Хамас, извор запознаен со за Ројтерс изјави посетата. Loading… Состанокот требаше да „надгради наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на ЦИА, Вилијам Барнс, и шефот на британската разузнавачка служба, Ричард Мур, излегоа од вообичаената тајност на работењето на нивните служби, сакајќи јасно да стават до знаење дека за вредностите и интересите на либералната демократија на Западот, сега, во изменетиот свет, од клучно значење е да се бориме противПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Директорот на ЦИА Вилијам Барнс тврди дека рускиот претседател Владимир Путин веројатно сè уште размислува како да се справи со шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин. Loading… Пред еден месец, платениците на Вагнер и нивниот шеф водеа бунт во Русија. „Бунтот на Вагнер откри значителни слабости во системот на моќ штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Директорот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) Вилијам Барнс неодамна бил во Украина каде што се сретнал со разузнавачки претставници и со претседателот Володимир Зеленски, потврди американски претставник за Франс прес. Loading… Патувањето, кое не беше објавено кога се случило, дојде додека украинските сили ја продолжуваат контраофанзивата започната во јуниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Директорот на ЦИА, Вилијам Барнс, му се јавил на рускиот разузнавач Сергеј Наришкин по минатонеделниот кус бунт на Вагнер за да го увери Кремљ дека САД немаат никакво учество во тоа, објавија во петокот Њујорк Тајмс и Волстрит журнал. Loading… Телефонскиот разговор на Бернс со Наришкин, директорот на руската разузнавачкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот претседател Си Џинпинг ѝ порачал на својата војска да биде подготвена да го нападне Тајван до 2027 година, предупредува ЦИА. Loading… Меѓународната заедница ја толкува неговата закана на два начина – дали Пекинг планира директна инвазија налик на руската инвазија на Украина или е поверојатно дека Кина полека ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Директорот на ЦИА, Вилијам Барнс, во четвртокот изјави дека разузнавачката агенција проценува дека следните шест месеци ќе бидат „критични“ за Украина соочени со руската инвазија, додавајќи дека Русите остваруваат некои помали придобивки во последните недели. Loading… Говорејќи на настанот за надворешна политика на Универзитетот Џорџтаун во Вашингтон, Барнс исто такаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Директорот на ЦИА, Вилијам Барнс, тајно отпатувал во главниот град на Украина кон крајот на минатата недела за да се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Loading… Ова денеска го објави Вашингтон пост, цитирајќи американски функционер и други луѓе запознаени со посетата. Брнс го информирал Зеленски за неговите очекувања заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кремљ во вторникот соопшти дека новата средба меѓу шефот на руското разузнавање Сергеј Наришкин и директорот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) Вилијам Барнс би можела да биде корисна, без да даде индикации кога тоа би можело да се случи. Loading… На нивниот состанок во Анкара во ноември минатата година,Прочитај повеќе