Украина може да биде поразена до крајот на годината, предупреди ЦИА

Сподели со своите пријатели

Директорот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) Вилијам Барнс ги предупреди членовите на американскиот Конгрес дека Украина може да биде поразена до крајот на оваа година, пишува весникот „Политико“.

Loading...

– Постои многу реален ризик Украинците да бидат поразени на бојното поле до крајот на 2024 година, или барем Путин да биде во позиција суштински да ги диктира условите за политичко решение – рече тој во Ленгли на настан во Центарот „Џорџ Буш“.