ЦИА и Мосад разговараат за потенцијалните решенија за Газа

Сподели со своите пријатели

Шефовите на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) и на израелската Мосад во вторникот се сретнаа со катарскиот премиер во Доха за да разговараат за понатамошните чекори по дводневното продолжување на примирјето меѓу Израел и палестинската група Хамас, извор запознаен со за Ројтерс изјави посетата.

Loading...

Состанокот требаше да „надгради на напредокот на договорот за продолжената хуманитарна пауза и да иницира понатамошни дискусии за следната фаза од потенцијалниот договор“, изјави изворот за Ројтерс.

Изворот, сепак, истакнува дека исходот од разговорот бил нејасен.

Директорот на ЦИА Вилијам Барнс беше во Доха „на состаноци за конфликтот меѓу Израел и Хамас, вклучително и дискусии за заложниците“, изјави американски функционер кој сакаше да остане анонимен.

Инаку, Катар, кој е домаќин на неколку политички лидери на Хамас, ги води преговорите меѓу палестинската милитантна група и Израел.

На средбата, официјалните лица разговарале за можните параметри од новата фаза од договорот за прекин на огнот.

Исто така, се посочува, разгледале што е потребно за да се постигне прекин на огнот кој би траел повеќе од неколку дена.

Пред гореспоменатиот состанок, катарските власти разговараа со претставници на Хамас за да добијат увид во тоа што групата може да се согласи.

Loading...

Израелците и Хамас сега внатрешно разговараат за идеите истражени на состанокот, додаде изворот.

Примирјето го донесе првиот одмор во Појасот Газа за седум недели, за време на кој Израел силно ја бомбардираше територијата како одговор на насилното дивеење на вооружените лица на Хамас на 7 октомври.

Потоа убија околу 1.200 луѓе и заробија 240 од нив.

Израел, од друга страна, има намера да го уништи Хамас, кој владее со Газа.

Здравствените власти во Газа истакнуваат дека за време на израелското бомбардирање на малата, густо населена територија, загинаа повеќе од 15.000 луѓе, од кои околу 40 отсто се деца.