Следните шест месеци се „критични“ за Украина, смета шефот на ЦИА

Сподели со своите пријатели

Директорот на ЦИА, Вилијам Барнс, во четвртокот изјави дека разузнавачката агенција проценува дека следните шест месеци ќе бидат „критични“ за Украина соочени со руската инвазија, додавајќи дека Русите остваруваат некои помали придобивки во последните недели.

Loading...

Говорејќи на настанот за надворешна политика на Универзитетот Џорџтаун во Вашингтон, Барнс исто така рече дека агенцијата верува дека кинескиот претседател Си Џинпинг е донекаде отрезнат од војната во Украина, но дека би било грешка да се потцени посветеноста на Пекинг и Москва на нивното заедничко партнерство.

Русија и Кина потпишаа „неограничено“ партнерство минатиот февруари, непосредно пред руските сили да ја нападнат Украина, а нивните економски врски се зајакнаа додека врските на Русија со Западот ослабеа.

Кина се воздржува од осуда на операцијата на Русија против Украина, но внимава да не и обезбеди директна материјална поддршка на Русија, што би можело да предизвика западни санкции како оние наметнати на Москва.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Три катастрофи што ја опустошуваат Украина: Две веќе предизвикаа сериозни штети, а најлошата допрва доаѓа

Но, Барнс, кој неодамна отпатува во Украина за да се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски, рече дека Кси најверојатно бил изненаден и вознемирен од, како што рече, лошите перформанси на руската војска.

Барнс додаде дека пријателството меѓу Русија и Кина не е целосно безгранично.

– Мислам дека е погрешно да се потценува взаемната посветеност на тоа партнерство, но тоа не е целосно пријателство без граници, изјави Барнс.

Руската инвазија ја поттикна загриженоста на Запад дека Кина може да направи сличен потег во Тајван, остров за кој Пекинг тврди дека е негова територија.

Loading...

Според Барнс, кинескиот претседател Кси сè уште има сериозни амбиции во однос на Тајван и предупреди дека конфликтот околу островската држава би бил „очигледно несреќен“ за сите инволвирани.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  По уривањето на браната, Зеленски го посети Херсон (ВИДЕО)

Барнс, исто така, рече дека САД знаеле „како прашање на разузнавање“ дека Кси и наредил на својата војска да биде подготвена да го нападне Тајван до 2027 година.

– Ова не значи дека тој одлучил да изврши инвазија во 2027 година или која било друга година, но потсетува на сериозноста на неговиот фокус и амбиција, тврди Барнс.

За време на говорот на Барнс, се појави вест дека наводен кинески шпионски балон летал над САД веќе неколку дена и дека високи американски функционери го советувале претседателот Џо Бајден да не го соборува поради страв дека остатоците може да претставуваат закана за безбедноста.

Барнс не го коментираше тоа, но ја нарече Кина „најголемиот геополитички предизвик“ со кој во моментов се соочуваат САД.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  МААЕ ќе го зголеми бројот на инспектори во Запорожје по експлозијата во Каховка

– Конкуренцијата со Кина е единствена по својот обем и таа навистина се одвива во речиси сите домени, не само воени и идеолошки, туку и економски, технолошки, од сајбер-просторот до самиот простор. Тоа е глобално натпреварување на начини кои би можеле да бидат уште поинтензивни од конкуренцијата со Советите, рече тој.

Барнс, исто така, зборуваше за прашањата на Блискиот Исток, велејќи дека иранската влада е се повеќе вознемирена од случувањата во земјата, наведувајќи ја храброста на, како што рече, „капата“ на Иранките.

Тој исто така изрази загриженост за можноста за поголемо насилство меѓу Израелците и Палестинците.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.