Виктор Бут

Сподели со своите пријатели

Виктор Бут, руски трговец со оружје, кој се врати во Русија од американски затвор на почетокот на декември, учествуваше во саботата на отворањето на новиот огранок на националистичката Либерално-демократска партија на Русија во Луганск, Украина, кој моментално е под руска контрола. Loading… Тој одржа говор во кој го спореди неговотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Авионот со американската кошаркарска ѕвезда Бритни Грајнер слета рано утринава во САД, откако таа беше ослободена во размена на затвореници по речиси 10 месеци поминати во затвор во Русија. Loading… Во четвртокот беше објавено дека Грајнер била разменета за рускиот трговец со оружје Виктор Бут. Размената се случила на аеродромотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русинот Виктор Бут, кој на вчерашната размена на затвореници беше разменет за американската кошаркарка Бритни Грајнер, е познат како „трговец на смртта“ чија животна приказна го инспирирала Холивуд. Loading… Озлогласениот шверцер на оружје со години им бегаше на американските власти, иако важеше за еден од најголемите непријатели на американската држава.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека размената на дилерот на оружје Виктор Бут за кошаркарката Бритни Грајнер не претставува пресвртница за ставање крај на кризата во односите меѓу Русија и САД и оцени дека односите сѐ уште се во „бедна состојба“. Loading… „Разговорите беа само за размена и веројатноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија сака да се врати затворениот трговец со оружје Виктор Бут (55) и преговара за размена на затвореници со САД во која тој би можел да биде разменет за Американци во руските затвори, вклучувајќи ја и кошаркарската ѕвезда Бритни Гринер. Loading… Наречен „трговец на смртта“ и „пробивач на санкции“ порадиПрочитај повеќе