Бут: Моето враќање во Русија е како враќање на Донбас во руски раце

Сподели со своите пријатели

Виктор Бут, руски трговец со оружје, кој се врати во Русија од американски затвор на почетокот на декември, учествуваше во саботата на отворањето на новиот огранок на националистичката Либерално-демократска партија на Русија во Луганск, Украина, кој моментално е под руска контрола.

Loading...

Тој одржа говор во кој го спореди неговото лично враќање во Русија со враќањето на Донбас во руска сопственост.

– Внимателно следев се што се случуваше во Донбас во последните осум години. И знаете, вашиот пример ми значеше многу, бидејќи сите вие ​​сте херои. Вашата волја, вашата одлучност и фактот дека не само што издржавте, туку победивте и се вративте во Русија, тоа е многу важно – им порача Бут на насобраните, пренесува Медуза.

– Значи, голема благодарност до сите вас. Вие бевте и моја инспирација, која ми овозможи да се вратам во татковината, како и целиот Донбас, да се вратам во Русија. Благодарам – додаде тој.

Телевизиската мрежа Звезда тврди дека Бут и шефот на партијата Леонид Слуцки „за малку ќе се нашле на удар“ при пристигнувањето на местото на настанот.

Да потсетиме, Бут се приклучи на Либерално-демократската партија на Русија минатиот понеделник, само неколку дена откако беше разменет за американската кошаркарка Бритни Гринер.

И покрај нејзиното име, партијата се залагаше за тврдокорна, ултранационалистичка идеологија и окупација на поранешните советски републики од нејзиното основање во 1991 година.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...