Бритни Грајнер пристигна во САД по размена на затвореници со Русија

Сподели со своите пријатели

Авионот со американската кошаркарска ѕвезда Бритни Грајнер слета рано утринава во САД, откако таа беше ослободена во размена на затвореници по речиси 10 месеци поминати во затвор во Русија.

Loading...

Во четвртокот беше објавено дека Грајнер била разменета за рускиот трговец со оружје Виктор Бут.

Размената се случила на аеродромот во Абу Даби, од каде понатаму биле транспортирани во нивните земји.

Грејнер бил виден како излегува од авионот во воздухопловната база Сан Антонио-Лакланд, Тексас.

Договорот за размена на Грејнер за руски трговец со оружје се смета за голем подвиг за американскиот претседател Џо Бајден, кој сепак не успеа да обезбеди ослободување на уште еден Американец, Пол Вилан, кој речиси четири години се наоѓа во руски затвор.

Двократниот олимписки шампион Грејнер беше уапсена на 17 февруари на московскиот аеродром затоа што имала патрони за електронски цигари со масло од канабис, а во Русија е осудена на девет години затвор.

Виктор Бут, познат руски трговец со оружје, помина повеќе од 10 години во притвор во САД.

Со ослободувањето на Бут, САД ослободија поранешен потполковник на советската армија, кој некогаш беше опишан од американското Министерство за правда како најголемиот трговец со оружје.

Loading...

Тој беше уапсен во Тајланд во 2008 година и екстрадиран во САД во 2010 година. Тој отслужуваше 25-годишна затворска казна под обвинение дека планирал да продаде оружје во вредност од десетици милиони долари, за кое американските власти рекоа дека требало да се користи против Американци.