Викиликс

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден не размислува да го помилува основачот на Викиликс Џулијан Асанж, изјави портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер. Loading… „Не, ова не се разгледува“, рече таа на брифингот, одговарајќи на новинарско прашање за можноста за помилување на Асанж, соопшти Стејт департментот. Асанж беѓее затворен во затворот БелмаршПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД оценија дека основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кој сега е на слобода поради невообичаениот договор за признавање на вината со американските власти за кривично дело за кое е заслужен за отслужување во притвор во Велика Британија, ги ставил луѓето „загрозени“ во 2010-тите години со објавување на илјадници доверливи податоциПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Џулијан Асанж, кој од денеска и официјално е слободен човек, се врати во Австралија, а најемотивната средба ја имаше со сопругата Стела. Loading… Откако авионот слета на аеродромот во Канбера, Асанж излезе од авионот и беше пречекан од бројни новинари и поддржувачи кои аплаудираа и скандираа за него. Камерите гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австралискиот премиер Ентони Албанес го коментираше враќањето на Џулијан Асанж во Австралија, велејќи дека е „воодушевен“ што основачот на Викиликс е на пат да се „обедини со своето семејство“. Loading… Албанес во изјава потврди дека „Џулијан Асанж е на пат дома во Австралија“. „Во текот на двете години откако јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, пред американскиот суд во Саипан се изјасни за виновен за кршење на американскиот закон за шпионажа, во спогодбата со американскиот правосуден систем што стави крај на долгорочната правна битка, и ја напушти судницата како слободен човек. Loading… Судијката Рамона Манглона ја одобри спогодбата со обвинителите,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е ослободен од затвор и се очекува да се изјасни за виновен за едно обвинение за кривично дело во САД, што може да го означи крајот на повеќегодишната меѓународна сага во која се сметаше за „шампион на слободата на печатот“ и „закана за националната безбедност“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сопругата на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, Стела, денеска го повика американскиот претседател Џозеф Бајден „да ја направи вистинската работа“ и да ги отфрли обвиненијата против нејзиниот сопруг. Loading… Таа го изјави ова по повод петгодишнината од затворањето на Асанж во лондонскиот затвор Белмарш, пренесува Sky News. Во исто време,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж ќе го има своето последно сослушување во Високиот суд во Лондон на 20 и 21 февруари 2024 година, откако помина речиси четири години во озлогласениот британски затвор Белмарш, што најверојатно ќе биде последна шанса да се спречи неговата екстрадиција во САД. Loading… Асанж се соочуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Адвокатите на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, поднесоа жалба до судот во Лондон да го екстрадира во САД, откако комесарката за човекови права на Обединетите нации (ОН) Мишел Башелет се сретна со неговиот правен тим и семејството во Женева, пишува Гардијан. Loading… Асанж (51) е обвинет во САД за шпионажаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Адвокатите на основачот на Викиликс, Хуан Асанж, ја тужат американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) и нејзиниот поранешен директор Мајк Помпео во тужба поднесена во понеделникот пред Окружниот суд во Њујорк, тврдејќи дека ЦИА ги снимила нивните разговори и ги копирала податоците од нивните телефони и компјутери. Loading… Во тужбата наПрочитај повеќе