Викиликс

Сподели со своите пријатели

Адвокатите на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, поднесоа жалба до судот во Лондон да го екстрадира во САД, откако комесарката за човекови права на Обединетите нации (ОН) Мишел Башелет се сретна со неговиот правен тим и семејството во Женева, пишува Гардијан. Loading… Асанж (51) е обвинет во САД за шпионажаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Адвокатите на основачот на Викиликс, Хуан Асанж, ја тужат американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) и нејзиниот поранешен директор Мајк Помпео во тужба поднесена во понеделникот пред Окружниот суд во Њујорк, тврдејќи дека ЦИА ги снимила нивните разговори и ги копирала податоците од нивните телефони и компјутери. Loading… Во тужбата наПрочитај повеќе