Кој е Џулијан Асанж: Oсновачот на Викиликс, кој се изјасни за виновен во замена за слобода

Сподели со своите пријатели

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е ослободен од затвор и се очекува да се изјасни за виновен за едно обвинение за кривично дело во САД, што може да го означи крајот на повеќегодишната меѓународна сага во која се сметаше за „шампион на слободата на печатот“ и „закана за националната безбедност“, пренесува Гардијан.

Loading...

Зошто беше во затвор?

Налогот за апсење на Асанж беше издаден во 2010 година по две одделни обвиненија за сексуален напад во Шведска.

Откако британскиот суд пресуди дека може да биде екстрадиран во Шведска, Асанж влегол во амбасадата на Еквадор каде што добил политички азил.

Во времето кога беше објавено, тој се плашеше дека ако биде екстрадиран во Шведска, може да биде екстрадиран во САД.

Тој помина речиси седум години во еквадорската амбасада, за кое време неговите односи со еквадорската влада стануваа сè понепријателски.

Во 2019 година, министерот за надворешни работи на земјата го обвини Асанж за непристојно однесување, кое се движеше од скејтборд и играње фудбал во амбасадата до малтретирање и закани кон персоналот на амбасадата.

Шведските власти ги отфрлија обвиненијата против Асанж во 2017 година, но останува британската потерница за негово апсење поради прекршување на условите за кауција.

Во 2019 година, Еквадор ја повлече својата одлука да му даде азил на Асанж и дозволи полицијата на Обединетото Кралство да влезе во амбасадата за да го уапси.

Loading...

Асанж беше уапсен по американска потерница со која се бараше негова екстрадиција.

САД бараа тој да се соочи со 18 обвиненија и го обвинија за помагање и поттикнување на свиркачот Челзи Менинг да украде воени досиеја.

Доколку беше прогласен за виновен во САД, можеше да се соочи со затворска казна до 175 години.

Зошто беше ослободен?

Во изминатите пет години, Асанж беше затворен (од 2019 година) во високобезбедниот затвор Белмарш во јужен Лондон, каде што му беше одбиена кауција со образложение дека се смета за ризик за бегство.

За сето тоа време, неговото семејство и поддржувачите велат дека неговото физичко и ментално здравје постојано се намалува.

„Тој не заслужува да биде во затвор во ваков формат. Тој никогаш не извршил насилно злосторство, тој е невина личност“, рече Андерсон во изјавата по посетата во мај 2019 година, еден месец по неговото апсење.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Блинкен: На Иран му требаат до две недели да произведе материјал за нуклеарно оружје

„Тој е добар човек, тој е неверојатна личност, го сакам и не можам да замислам низ што минуваше“, додаде Андерсон, кој често го посетуваше Асанж додека беше во амбасадата на Еквадор.

Британскиот суд во 2021 година изјави дека Асанж би можел да биде екстрадиран во САД, но претходно оваа година тој го доби правото на жалба на таа пресуда.

Loading...

Во февруари, австралискиот парламент усвои предлог со кој се повикуваат владите на САД и Велика Британија да му дозволат на Асанж да се врати во неговата родна земја.

Потоа, во април, американскиот претседател Џо Бајден рече дека го разгледува барањето на Австралија да се откаже од кривичното гонење на Асанж.

Иако не е јасно зошто тој сега е ослободен, семејството на Асанж – вклучително и неговата мајка – во вторникот изјави дека крајот на „искушението“ за нејзиниот син е сведено на „тивка дипломатија“, додека неговиот татко Џон Шиптон му се заблагодари на Австралија Премиерот Ентони Албанес.

Како што изјави за австралиските медиуми во вторникот, се чини дека „Џулијан ќе може да ужива во обичен живот со семејството и сопругата Стела“.

Што има во договорот?

Асанж треба да се појави пред федералниот суд на Северните Маријански Острови, американска колонија во западниот дел на Пацификот, каде се очекува да се изјасни за виновен по една точка според Законот за шпионажа за заговор за нелегално добивање и ширење доверливи информации за националната одбрана.

Се очекува барањето за екстрадиција да биде отфрлено и Асанж нема да се соочи со дополнителни обвиненија.

Сослушувањето се одржува на Северните Маријански Острови поради противењето на Асанж да патува во копното на САД, но и поради близината на судот со Австралија.

Обвинителите се согласија на казна од пет години, но рекоа дека времето што тој веќе отслужил во британски затвор ќе се смета за тоа. Тоа значи дека тој најверојатно ќе биде ослободен по изрекувањето на пресудата.

Loading...

Признанието за вина сè уште треба да биде одобрено од судијата, а доколку биде одобрено, се очекува тој да се врати во Австралија по изрекувањето на пресудата.

Кој е Џулијан Асанж?

Џулијан Асанж е роден во 1971 година во Таунсвил, во австралиската држава Квинсленд. Тој се заинтересирал за компјутери уште на млада возраст, а на почетокот на 1990-тите важел за еден од најуспешните хакери во Австралија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Детали од разговорот меѓу Трамп и Зеленски

Посетувал курсеви по математика и физика на Универзитетот во Мелбурн, каде што станал истакнат член на математичкото друштво.

Тој го напуштил домот на 16 години, а две години подоцна станал родител. Тој се оженил со Тереза, а во 1989 година добија син по име Даниел. Парот се раздели и го оспоруваше старателството над Даниел до 1999 година. Според мајката на Асанж, неговата кафена коса победила за време на битката за старателство.

Во 2006 година, Асанж создал профил за запознавање на веб-страницата OkCupid под корисничкото име Хари Харисон.

Асанж се опиша себеси како „страствен интелектуалец со свинска глава“ кој „режирал широк, опасен проект за човекови права“ и барал „сирена за романса, деца и повремени криминални заговори“, напиша Гардијан во 2011 година.

Loading...

Профилот беше потврден од извршниот директор на OkCupid Сем Јаган и последен пат беше пристапен во декември истата година.

Асанж го основа Викиликс со група хакери во 2006 година, со цел да промовира „транспарентност и да бара одговорност од владите преку објавување доверливи информации“.

Блиските соработници го опишаа како интелигентна личност со силни емоции и изразена способност да пробива компјутерски кодови.

Во 2010 година, Асанж објави серија на информации со свиркачот Челзи Менинг, во кои беа вклучени снимки од нападот на американските сили во Ирак во 2007 година, во кој загинаа 11 лица, вклучително и двајца новинари на Ројтерс.

Во ноември 2010 година, Викиликс објави повеќе од 250.000 американски дипломатски телеграми, од кои некои беа објавени во Гардијан и на други места.

Loading...

Исто така, беа откриени неколку случаи на прикривање на воени злосторства, во кои бројот на цивилни жртви беше значително поголем од официјалните бројки на Пентагон.

Двајцата се обвинети за кражба и објавување доверливи материјали од воените операции на САД во Ирак и Авганистан.

Ова, наводно, ги ставило во опасност животите на американските доушници, тврдат американските власти.

Асанж повторно се најде на насловните страници во 2016 година, откако Викиликс објави мејлови од оперативци на Демократската партија четири месеци пред претседателските избори во САД. Американските обвинители соопштија дека мејловите биле украдени од руското разузнавање и биле дел од операцијата за мешање во изборите во име на Доналд Трамп.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нов неуспех на тајната служба: Таткото на напаѓачот на Трамп повикал полиција пред атентатот

Иако точната природа на односите на Викиликс со Русија не е јавно позната, тогаш се појавија сомневања.

Loading...

Асанж негираше дека пораките дошле од руската влада или од која било друга „државна партија“, иако сега е познато дека мејловите биле добиени од руски воени сајбер единици.

Понатаму, беше откриено дека Викиликс бил во контакт со филијали на кампањата на Трамп за време на изборите.

Две години подоцна, во 2018 година, беше објавено дека руски дипломати воделе тајни разговори во Лондон со луѓе блиски до Асанж за да проценат дали можат да му помогнат да избега од Велика Британија.

Беше смислен план за судење, според кој Асанж ќе биде изнесен од еквадорската амбасада во Лондон со дипломатско возило и транспортиран во друга земја.

Во неговите мемоари од 2011 година, Inside WikiLeaks, Германецот Даниел Домшајт-Берг тврди дека Асанж рекол дека имал неколку деца.

Во е-пошта во јануари 2007 година, Асанж спомна дека има ќерка. Наводно, во 2015 година во отворено писмо до тогашниот француски претседател Франсоа Оланд, Асанж открил дека има уште едно дете и дека мајката е Французинка.

Loading...

Тој, исто така, рече дека неговото семејство се соочувало со смртни закани и малтретирање поради неговата работа, принудувајќи ги да го променат својот идентитет и да го намалат контактот со него.

Во март 2022 година, во затвор се ожени со својата партнерка Стела Морис, со која има два сина – Габриел и Макс (родени во 2017 и 2019 година).

Морис рече дека тие биле зачнати додека Асанж бил во амбасадата на Еквадор во Лондон.

Стела беше во правниот тим на Асанж за време на неговиот азил во амбасадата на Еквадор во Лондон и неговиот престој во затворот Белмарш.

Во октомври 2022 година, Стела организираше лажно судење – човечки синџир околу Парламентот на Велика британија барајќи ослободување на Асанж и суспензија на какви било обиди за екстрадиција.

Loading...

Една година подоцна, таа се сретна со папата за да разговара за ситуацијата на нејзиниот сопруг.

Јавноста стана познато дека Асанж основал семејство дури во април 2020 година, кога поднесе барање да биде пуштен во домот на Стела.

Асанж е братучед на австралиско-британската академик и поранешна иранска заложничка Кајли Мур-Гилберт.