Сопругата на Асанж го повика Бајден да ги отфрли обвиненијата против него

Сподели со своите пријатели

Сопругата на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, Стела, денеска го повика американскиот претседател Џозеф Бајден „да ја направи вистинската работа“ и да ги отфрли обвиненијата против нејзиниот сопруг.

Loading...

Таа го изјави ова по повод петгодишнината од затворањето на Асанж во лондонскиот затвор Белмарш, пренесува Sky News.

Во исто време, премиерот на Австралија, Ентони Албанес, рече дека ништо не може да се постигне со држење на Асанж „под клуч“ и ја оцени како охрабрувачка изјава на Бајден дека го разгледува барањето на Австралија, каде што е Асанж. да се откаже од кривичното гонење и да му дозволи на основачот на Викиликс да се врати во својата земја.

Албанезе истакна дека Асанж веќе платил значајна цена за она за што е обвинет и дека тоа е доволно, пренесува Танјуг.

Адвокатот на Асанж, исто така, ги нарече забелешките на Бајден „охрабрувачки“, додека уредничката на Викиликс Кристин Храфнсон рече дека „не е доцна“ да се запре екстрадицијата на Асанж во САД.

Поддржувачите на Асанж ширум светот денеска одбележуваат пет години откако тој беше одведен во лондонскиот затвор Белмарш, откако беше изнесен од еквадорската амбасада каде што се засолни и ќе продолжат да се борат за негово ослободување.

Асанж (52) се соочува со кривично гонење во САД за 17 обвиненија за шпионажа, откако објави стотици илјади доверливи американски документи пред речиси 15 години на неговата веб-страница на Викиликс.

Откако Обединетото Кралство на крајот ја одобри неговата екстрадиција во САД, адвокатите на Асанж започнаа постапка за блокирање на неговата екстрадиција пред англиските судови во февруари.

Loading...

Екстрадицијата на Асанж беше одложена во март, откако Високиот суд побара од американските адвокати дополнителни гаранции дека тој нема да се соочи со смртна казна во САД, а следното рочиште е закажано за мај.

Поддржувачите на Асанж инсистираат на тоа дека тој е новинар кој ги разоткри американските воени дејствија во Ирак и Авганистан, што беше во јавен интерес и дека тој е заштитен со Првиот амандман на американскиот устав, кој ја гарантира слободата на говорот.