Валентин Резниченко

Сподели со своите пријатели

Руските сили синоќа го гранатираа Никопол, при што беа оштетени неколку станбени згради и куќи, како и далновод и автомобили, изјави шефот на регионалната воена управа на Днепропетровск, Валентин Резниченко. Loading… Тој изјави дека руските сили истрелале повеќе од 40 проектили, пренесува Интерфакс Украина. Во нападот нема повредени. Сите информацииПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските сили синоќа го гранатираа Никопол, при што беа оштетени десетина катни згради и приватни куќи, соопшти шефот на регионалната воена управа на Дњепропетровск, Валентин Резниченко. Loading… Тој изјави дека се оштетени и две индустриски претпријатија, болница, училишта, автомобили и гасовод, пренесува Укринформ. Нема повреди. Сите информации поврзани со најновитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските сили синоќа го гранатираа Никополскиот регион, оштетени се многу згради во градот Никопол, како и гасовод, објави началникот на регионалната воена управа на Дњепропетровск, Валентин Резниченко. Loading… Тој изјави дека украинската воздушна одбрана соборила дрон камиказа, пренесува Интерфакс Украина. Според Резниченко, врз Никопол биле истрелани околу 40 проектили, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руски проектил утрово уби две лица во Днипро, четвртиот по големина град во Украина. Loading… Меѓу убиените има и бремена жена, објави Јулија Мендел, поранешна портпаролка на украинскиот претседател Володимир Зеленски. Три лица се ранети во нападот и се хоспитализирани, објави таа.   “We fight terrorists every day… Another missileПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руски сили ја напаѓаа украинската област Днепропетровск „цела ноќ“ и предизвикаа прекин на електричната енергија во многу градови и села во централниот регион на Украина, изјави Валентин Резниченко, шеф на воената управа на Днепропетровск. Loading… „Русите цела ноќ го напаѓаа регионот со различно оружје. Два округа – Криви Рих иПрочитај повеќе