Руските сили го гранатираа Никопол

Сподели со своите пријатели

Руските сили синоќа го гранатираа Никополскиот регион, оштетени се многу згради во градот Никопол, како и гасовод, објави началникот на регионалната воена управа на Дњепропетровск, Валентин Резниченко.

Loading...

Тој изјави дека украинската воздушна одбрана соборила дрон камиказа, пренесува Интерфакс Украина.

Според Резниченко, врз Никопол биле истрелани околу 40 проектили, а по нападот избувнале два пожари кои биле изгаснати.

Оштетени се високи згради и приватни куќи, гасовод, училиште, индустриски и транспортни компании, рече Резниченко.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Фон дер Лајен: Русија ќе ја плати цената за војната