Украина: Русите цела ноќ го напаѓаа Днепропетровск

Сподели со своите пријатели

Руски сили ја напаѓаа украинската област Днепропетровск „цела ноќ“ и предизвикаа прекин на електричната енергија во многу градови и села во централниот регион на Украина, изјави Валентин Резниченко, шеф на воената управа на Днепропетровск.

Loading...

„Русите цела ноќ го напаѓаа регионот со различно оружје. Два округа – Криви Рих и Никопол – беа погодени од гранати. Енергетската инфраструктура во Кривји Рих беше погодена со ракети, што предизвика сериозно уништување“, објави Резниченко.

„Нема струја во градовите и селата Апостолова, Зеленодолск и Софијавка и една област на Кривиј Рих“, најави тој, додавајќи дека вода нема ниту во тие области.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: Соборивме 25 украински дронови

Претходно денеска градоначалникот на Кривиј Риха, родниот град на украинскиот претседател Зеленски, изјави дека делови од градот останале без струја поради рускиот напад на енергетската централа.