вакцинација

Сподели со своите пријатели

Над илјада деца се вакцинирани за пропуштени рутински вакцини во рамки на заедничката кампања на Министерството за здравство и Светската здравствена организација „Од врата до врата“. Loading… Кампањата почна на 24 април 2023 година и се спроведуваше вкупно четири недели, како дел од европската недела на имунизација 2023 година, соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стапките на имунизација на децата во најсиромашните земји во светот почнаа да растат минатата година, откако паднаа за време на пандемијата на коронавирус, соопшти Глобалната алијанса за вакцини Гави. Loading… Според податоците на Гави, минатата година 80 отсто од децата примиле вакцини против дифтерија, тетанус и голема кашлица, во споредбаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Под мотото „Заедно заштитени – вакцините делуваат“ од утре во Кумановоо започнува Караванот за информирање и вакцинација на Министерството за здравство. Loading… Караванот е предвидено да  посети 24 локации низ земјата, а започнува утре на градскиот плоштад во Куманово во период од 10 до 12 часот. Од 12:30 до 14:30Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Засега Германија нема да воведе задолжителна вакцинација, дури ни во помеката верзија што некако ја исковаа во предлог-законот скараните табори во Бундестагот. Предлогот за општа обврска за вакцинација за лицата над 60 години пропадна на гласањето во четвртокот. Loading… Пратениците го дестилираа предлогот преку месечни жестоки дебати за различни нацрти.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со месеци се вакцинирал во центрите за вакцинација во сојузната покраина Саксонија, а полицијата неодамна го открила. Loading… Германец од Магдебург примил 90 дози вакцина против коронавирус, а потоа им продавал сертификати за вакцинација на оние кои не сакале да се вакцинираат.   Зеленски се обрати на доделувањето на ГремиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот министер за здравство Карл Лаутербах денеска на состанокот на министрите за здравство во Брисел изјави дека ќе предложи Европската унија да препорача четврта доза од вакцината против Ковид на 19 лица постари од 60 години. Loading…   „Ако не сте имале Ковид, веројатно немате ниту пријатели“   Посочувајќи наПрочитај повеќе