Германија ќе препорача четврта доза од вакцината

Сподели со своите пријатели

Германскиот министер за здравство Карл Лаутербах денеска на состанокот на министрите за здравство во Брисел изјави дека ќе предложи Европската унија да препорача четврта доза од вакцината против Ковид на 19 лица постари од 60 години.

Loading...

 

„Ако не сте имале Ковид, веројатно немате ниту пријатели“

 

Посочувајќи на податоците од Израел, тој нагласи дека е неопходно итно да се даде препорака за да се намали ризикот од смрт поради инфекција, пренесува Ројтерс.

Лаутербах додаде дека очекува вакцината прилагодена на новите варијанти да биде достапна до есен.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поплави во Кина. Се урна мост, 11 загинати и 30 исчезнати (ВИДЕО)