Бундестагот ја отфрли задолжителната вакцинација во Германија

Сподели со своите пријатели

Засега Германија нема да воведе задолжителна вакцинација, дури ни во помеката верзија што некако ја исковаа во предлог-законот скараните табори во Бундестагот. Предлогот за општа обврска за вакцинација за лицата над 60 години пропадна на гласањето во четвртокот.

Loading...

Пратениците го дестилираа предлогот преку месечни жестоки дебати за различни нацрти. На крајот, тоа не беше доволно за поддршка од мнозинството: имаше 296 пратеници, наспроти 378, а девет беа воздржани.

Канцеларот Олаф Шолц сакаше да ја воведе обврската за вакцинација како пречка за бескрајните бранови на пандемијата. Но, тој не сакаше владината коалиција да го подготви предлогот, туку остави на Бундестагот и на совеста на пратениците, односно без партиски наредби.

Дури и да се обиде, Шолц ќе има тешко време да ја истурка идејата за воведување на обврска за вакцинирање на сите возрасни граѓани поради жестокото противење на либералите (ФДП), најмалиот партнер во коалицијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гренел: Ако победи Трамп, ЕУ ќе мора да го реши конфликтот во Украина

По неколкучасовна дебата, социјалдемократите (СПД), Зелените и ФДП на Шолц едвај излегоа да гласаат со компромисен предлог и далекусежна старосна граница.

Другите групи имаа можност да ја понудат своја предлог верзија, но не ја искористија.

Според одбиениот предлог, секој граѓанин на возраст над 60 години до 15 октомври требаше да обезбеди потврда дека е вакциниран или излечен од инфекцијата.

Според предлогот задолжителното советување за вакцината требало да го поминат невакцинираните лица на возраст од 18 до 59 години.

Loading...

Министерот за здравство, социјалдемократот Карл Лаутербах не криеше дека е разочаран од исходот.

„Тоа беше важна одлука и борбата против круната ќе биде многу потешка наесен“, објави тој на Твитер.

Здружението на германските болници остро ги критикуваше политичарите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германец осуден на смрт во Белорусија

„Сега стоиме во средината на урнатините што ги направија сите страни“, изјави за Рајнише Џералд, претседател на здружението.

Одамна се гледаше дека тоа ќе биде така, додаде Гас, бидејќи самата влада не го подготвила предлог-законот.

И германското здружение на трговци изрази жалење поради пропаѓањето на иницијативата за задолжителна вакцинација.

„Од гледна точка на трговците, високата стапка на вакцинација ветуваше… дека наесен повторно ќе се соочиме со предизвиците од претходните две години“, велат од здружението.

Слично реагираше и Синдикатот на германските работодавачи, со „ова не е добар ден“ и други организации. Претседателот на општествено-политичката организација Дојчланд, Адолф Бауер ги повика политичарите да го продолжат разговорот за вакцината.

Loading...

Дебатата за задолжителната вакцинација започна многу порано, веднаш по пандемијата.

Таборите не се определуваат според политичката припадност или симпатии, професија, возраст или било што друго.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гренел: Ако победи Трамп, ЕУ ќе мора да го реши конфликтот во Украина

Откако ја презеде власта од Ангела Меркел на почетокот на декември, Шолц постави многу пораспространета вакцинација како еден од приоритетите на владата.

Пред законот, владината иницијатива да се заложи за доброволна имунизација пропадна. Во Германија, најмалку 63,2 милиони луѓе примиле најмалку две дози од вакцината, или 76 отсто од населението – но уделот на вакцинираните долго време стагнира и малку противници се конвертирани.

Разликите кои го оневозможија политичкиот договор, одамна се прелеаа во германското општество. Противниците на мерките за вакцина и пандемијата маршираа низ градовите цела зима и се соочија со поддржувачите.

Во четвртокот во Берлин, паралелно со дебатата во Бундестагот, неколку стотици луѓе без инциденти демонстрираа против задолжителната вакцина пред Бранденбуршката порта.

Германија во голема мера ги укина ограничувањата за контакт и другите епидемиолошки мерки минатиот месец, и покрај постојано високата стапка на инфекција.