Спејс икс

Сподели со своите пријатели

Компанијата „Space X“ на американскиот милијардер Илон Маск објави дека лансирала 21 интернет сателит Starlink во ниската орбита на Земјата со помош на ракетата Falcon 9. Loading… За време на лансирањето било користено лансирно возило за повеќекратна употреба, така што Falcon 9 се уште е употреблив, објавија медиумите. Носачот, откакоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Втората приватна мисија до Меѓународната вселенска станица беше лансирана во неделата, а во мисијата за првпат беа вклучени Саудијка, муслиманка и Арапка кои ќе летаат во вселената Рајана Бернави и првиот саудиски астронаут Али Ал Карни. Loading… Ракетата на SpaceX Falcon 9 полета од вселенскиот центар Кенеди на источниот брегПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

SpaceX би можел да го изврши првиот тест на орбиталниот лет на Starship веќе следната недела. Loading… Во четвртокот, приватната вселенска компанија во сопственост на милијардерот Илон Маск твитна нови фотографии од ракетата во Бока Чика, Тексас. „ Starship е подготвен“, напишаа тие. Тимот работи на пробно лансирање следната недела,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската вселенска агенција НАСА и приватната компанија SpaceX во последен момент поради технички проблем го откажаа лансирањето на ракета со четворица астронаути кон Меѓународната вселенска станица (MS S). Loading… Одбројувањето беше прекинато две минути пред полетувањето од вселенскиот центар Кенеди во Флорида, објави АП. Со малку време до полетувањето, лансирањетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот милијардер и сопственик на SpaceX, Илон Маск, објави дека компанијата го повлекла барањето до Пентагон да го преземе финансирањето на сателитскиот комуникациски систем Starlink во Украина. Loading… „SpaceX веќе го повлече барањето за финансирање“, напиша Маск во објавата на социјалната мрежа Твитер, коментирајќи ја статијата објавена од Politico. ПолитикоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

SpaceX на Илон Маск го лансираше екипажот на Меѓународната вселенска станица за НАСА од Флорида во средата, вклучувајќи и руски космонаут кој ќе работи со двајца Американци и еден јапонски астронаут на мисијата. Loading… Лансерот на SpaceX, составен од ракета Falcon 9 со капсула на врвот Crew Dragon наречена Endurance,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската компанија „Спејс Икс“ успешно ја лансираше ракетата Фалкон 9 со нова рунда микросателити Старлинк, се наведува во соопштението на веб-страницата на компанијата. Loading… Лансирањето во петокот, од локацијата на американската вселенска база Ванденберг во Калифорнија, се случи во 14:40 часот по локално време, а во ниската орбита на ЗемјатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Извршниот директор на Тесла, Илон Маск, во саботата на Твитер објави дека размислува да изгради нова социјална мрежа. Loading… Илон Маск одговори на прашањата на корисниците дали размислува за развој на социјална мрежа чиј алгоритам ќе биде со отворен код и каде пропагандата ќе биде минимална и загарантирана слобода наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Компанијата “Space X“ на милијардерот Илон Маск ја лансираше својата „Falcon Heavy“ ракета, најсилната која моментално постои, а која во вселената однесе и автомобил на „Тесла“. И покрај тоа што Маск истакна дека нема да го следи автомоилот, тоа не беше последен поглед на него. „SpaceX“ лансираше ракета „офлајн“ –Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската компанија „Спејс икс“ (Space X) по долги одложувања поради ветерот, успешно ја лансираше својата најголема ракета досега, а во орбитата околу Сонцето заедно со неа полета и црвен спортски автомобил. „SpaceX“ лансираше ракета „офлајн“ – Носела таен сателит на Владата на САД Loading… Ракетата наречена „Falcon Heavy“ лансирана еПрочитај повеќе