Денеска ќе биде лансирана најмоќната ракета во светот. Првите два пати експлодираше

Сподели со своите пријатели

Денес, SPACEX планира уште еднаш да се обиде да го лансира Starship, најмоќната ракета во светот, клучна за плановите на НАСА насочени кон транспортирање и слетување астронаути на Месечината и подалечни дестинации подоцна оваа деценија, како и исполнување на надежите на Илон Маск за можно населување на Марс.

Loading...

Два претходни обиди завршија со спектакуларни експлозии, иако тоа не беше нужно лошо, бидејќи компанијата усвои брз пристап со обиди и грешки за да го забрза развојот, стратегија што резултираше со успех во минатото.

Лансирањето од локацијата за лансирање на компанијата во југоисточен Тексас е планирано да се случи околу 7 часот по локално време (13 часот по средноевропско време), откако Федералната управа за авијација (FAA) даде зелено светло вчера.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бил Гејтс е загрижен дека ќе ја изгуби работата поради вештачката интелигенција

SpaceX ќе лансира веб-пренос триесет минути порано на својата веб-страница.

Третото пробно лансирање, најамбициозното досега

Кога ќе се спојат двете фази на Starship, ракетата е висока 121 метар, повисока од Статуата на слободата.

Нејзиниот супер тежок засилувач произведува 74,3 меганевтони потисок при лансирањето, речиси двојно повеќе од втората најмоќна ракета во светот, системот за вселенско лансирање на НАСА (SLS), иако вториот сега е целосно оперативен.

Третото пробно лансирање на Starship во целосно сложена конфигурација ќе биде најамбициозното досега.

Покрај одењето повисоко и подалеку, целите вклучуваат отворање и затворање на вратите за носивост на Starship за да се тестира неговата способност да доставува сателити и друг товар во вселената.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Самсунг повторно е на прво место според бројот на продадени телефони

Друга цел што треба да ја исполни SpaceX овој пат е повторно да го запали моторот во вселената и да се обиде да изврши тестови на ракетата што треба да помогне да се отвори патот за меѓусебно полнење гориво во орбитата за сите идни Starships.

Планирано враќање на Месечината закажано за 2026 година

Планираната траекторија на Ѕвездениот брод предвидува пристигнување во орбитата и потоа контролирано спуштање во Индискиот Океан, нешто повеќе од еден час по лансирањето.

И првиот и вториот обид на SpaceX да лансира Starship во вселената завршија неуспешно, односно експлозија, но вториот лет траеше двојно повеќе од претходниот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Политико: ВИ споделува лажни информации за европските избори

Ракетата експлодирала над Мексиканскиот залив веднаш откако се разделиле нејзините два дела.

Еден од деловите продолжи да се движи кон вселената, но неколку минути подоцна компанијата објави дека изгубила контакт со него.

FAA ја затвори истрагата за инцидентот минатиот месец, откако идентификуваше 17 корективни активности што требаше да ги преземе SpaceX.

Но, времето отчукува и SpaceX ќе мора да биде подготвен за планираното враќање на астронаутите на НАСА на Месечината во 2026 година, користејќи модифициран Starship како возило за слетување.