Слупчане

Сподели со своите пријатели

Експлозивна направа била пронајдена во липковското село Слупчане, по што утринава пиротехничар излегол на терен. Loading… – На 20.11.2023 година во 06.00 часот во Полициското одделение Матејче било пријавено дека во село Слупчане, липковско, била пронајдена експлозивна направа, информираат од Секторот за внатрешни работи Куманово. Екипа од СВР Куманово извршилаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дваесет и шестгодишен мештанин на липковско Слупчане удрил со своето „ауди“ во скопјанец по нарушување на јавен ред и мир во Скопје. Loading… – На 07.10.2023 во 21.40 часот во СВР Скопје е пријавено дека на паркинг простор на бул. „Х.Т.Карпош“ бил нарушен јавниот ред и мир од повеќе лица,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Екипите на електродистрибуција веќе работат во липковското село Слупчане. Орманите во дел од селото веќе се заменети. Loading… Договорено е корисниците на социјална парична помош да ги плаќаат заостанатите сметки на рати, кажаа претставниците од општината. Во однос на договорот со жителите од Слупчане од ЕВН велат дека законите коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Големиот пожар кој вчера попладне избувна во липковските села Слупчане и Ваксинце е изгаснат ноќва. Loading… Информацијата утринава ја потврди директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов. – Благодарение на пожртвуваната и храбра акција на кумановските пожарникари со подршка на локалното население, околу полноќ пожарот во липковско бешеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

ЕВН и жителите на Слупчане постигнаа договор. Екипите на Електродистрибуција ќе започнат со реализација на проектот за реконструкција на мрежата во Слупчане, соопштија од ЕВН. Loading… – Постигнат е договор со мештаните на Слупчане, а гаранции се дадени од локалната власт и од страна на сите политички партии. Наредната неделаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Жителите на липковското село Оризари денеска излегоа на протест пред подружницата на ЕВН во Куманово со барање да им се приклучи струја. Loading… Тие останаа без напојување откако мештани на соседно Слупчане вчера ги искршиле трансформаторите оти не даваат ЕВН да влезе во селото кое немилосрдно краде струја. Оризарци бараатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вработените на Корисничкиот енерго-центар на ЕВН во Куманово ги напуштија своите работни места поради загрозена безбедност. Loading… Ова се случи откако мештани на липковското село Оризари им влегоа во просториите со барања компанијата да им пушти струја. – Вработените на КЕЦ Куманово ги напуштија работните места од безбедносни причини иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за економија ги повикува сите граѓани во државата редовно да си ги подмируваат обврските кои ги имаат кон енергетските компании. Loading… Секој граѓанин кој се  снабдува со електрична енергија во државата има обврска да плати за електрична енергија толку колку што потрошил. Министерството за економија согласно надлежностите кои произлегуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мештаните на Слупчане по вчерашното беснеење и оштетување на трафостаниците го оставиле без струја и Граничниот премин „Табановце“. Loading… Ова го потврдија од ЕВН од каде велат дека дефектот бил саниран за кратко време. Цела ноќ екипи на  Електродистрибуција работеле на санација на дефектите кои ги предизвикаа слупчанци во неколкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мештаните на липковското село Слупчане попладнево дивееле во селото и ги искршиле трафостаниците за снабдување со електрична енергија. Loading… Со тоа, како што велат од ЕВН, направиле дефект од највисок степен, оставајќи го и Слупчане, но и околните села без струја. Без електрична енергија се селата Оризаре, Ваксинце, Алешевце, Руница,Прочитај повеќе