Сенегал

people on boat on sea during daytime

Сподели со своите пријатели

Чамец кој на почетокот на јули испловил од Дакар со повеќе од 100 мигранти од Сенегал, бил пронајден во близина на Зеленортски Острови со само 38 преживеани, а во него имало и неколку мртви. Loading… Министерството за надворешни работи на Сенегал соопшти дека чамецот бил пронајден на 620 километри одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Три чамци со повеќе од 300 мигранти исчезнаа во Атлантскиот Океан, соопшти хуманитарната група за мигранти „Walking Borders“, пренесува Анадолија. Loading… Хелена Малено, портпаролка на групата, изјави дека бродовите со мигрантите заминале пред 15 дена од Сенегал за шпанските Канарски острови. Малено рече дека на еден од бродовите имало околуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Девет лица загинаа во Сенегал во судирите меѓу полицијата и приврзаниците на опозицискиот лидер Усман Сонко, откако судот го осуди на две години затвор, со што се доведува во сериозен сомнеж неговите шанси да се кандидира за претседател следната година. Loading… Сонко (48) не присуствуваше на вчерашното изрекување на пресудатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сенегалскиот претседател Меки Сал прогласи тридневна жалост во земјата откако 38 лица загинаа, а 80 други беа повредени во судар на два автобуси во неделата, пренесува Ројтерс. Loading… Несреќата се случила откако пукнала гума на еден од автобусите, поради што возачот изгубил контрола и директно удрил во автобусот што доаѓал.Прочитај повеќе