Чамец со мигранти од Сенегал пронајден по повеќе од еден месец

Сподели со своите пријатели

Чамец кој на почетокот на јули испловил од Дакар со повеќе од 100 мигранти од Сенегал, бил пронајден во близина на Зеленортски Острови со само 38 преживеани, а во него имало и неколку мртви.

Loading...

Министерството за надворешни работи на Сенегал соопшти дека чамецот бил пронајден на 620 километри од брегот на Западна Африка, во близина на островите Кејп Верде.

Официјално не е објавено колку луѓе загинале и зошто толку останале на Атлантскиот Океан.

Шпанската организација „Walking Borders“, која се занимава со миграција, објави дека мигрантите биле во голем рибарски брод кој на 10 јули испловил од Сенегал со повеќе од 100 мигранти.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Апокалипса во Дубаи по 160 литри дожд во еден ден (ВИДЕО)

Нивните семејства на 20 јули пријавиле во таа организација дека десет дена не слушнале ништо за нив.

Рутата од Западна Африка до Шпанија е една од најопасните во светот, и покрај тоа, минатата година се зголеми бројот на мигранти кои бегаат поради невработеноста, политичките немири и ефектите од климатските промени, кои тргнаа на ова ризично патување со брод од Сенегал.

Според организацијата Walking Borders до јуни оваа година, на таа рута загинале околу 1.000 луѓе.