Румен Радев

Сподели со своите пријатели

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот Румен Радев го стави на Законот за ратификација на договорот со Украина за испорака на оклопни возила. Loading… ГЕРБ-СДС, НП-ДБ, Движењето за права и слободи и „Има таков народ“ гласаа против ветото на одлуката за испраќање 100 воени транспортери, јавува Танјуг. Ветото гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бугарскиот претседател Румен Радев изјави дека Бугарија и Унгарија го делат верувањето дека решението на конфликтот во Украина нема да дојде со повеќе оружје, туку со повеќе дијалог и дипломатски напори за ставање крај на непријателствата. Loading… Радев ова го изјавил на средба со унгарската колешка Каталин Новак, која еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска го распушти парламентот на земјата и распиша предвремени избори за 2 април. Loading… Радев назначи и преодна влада пред вонредните парламентарни избори, петти во Бугарија во последните две години, објави АП. Тој повторно го назначи Галаб Донев, 55-годишен независен политичар, да остане на чело наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Србија Александар Вучиќ допатува во Костинброд кај Софија каде почнува изградбата на гасен интерконектор меѓу Србија и Бугарија на бугарска територија. Loading… Вучиќ на градилиштето го пречека претседателот на Бугарија, Румен Радев и започнаа билатерална средба со делегациите. Присутен е и шефот на делегацијата на ЕУ во Србија,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бугарскиот претседател Румен Радев во вторникот рече дека ќе го одреди 2 април како датум за петти парламентарни избори во земјата, две години откако неубедливите избори во октомври не успеаја да создадат функционална влада. Loading… Радев рече дека ќе го распушти парламентот на 3 февруари и изрази надеж дека пратеницитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Бугарија Румен Радев изјави дека Бугарија како најголем извозник на електрична енергија во регионот е подготвена да го зголеми извозот во Македонија. Loading… Тие се подготвени за тоа во согласност со правилата на европскиот енергетски пазар и бугарското законодавство, почитувајќи ги интересите на бугарските граѓани и компании, јавуваПрочитај повеќе