Роберт Хабек

Сподели со своите пријатели

Првата точка на дневниот ред на идниот германски министер за одбрана ќе биде дали да испорача напредни борбени тенкови на Украина, изјави денеска германскиот министер за економија Роберт Хабек. Loading… „Кога ќе биде назначен нов министер за одбрана, тоа ќе биде првото прашање за кое треба да се одлучи конкретно“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот вицеканцелар Роберт Хабек изјави денеска дека земјата секогаш ќе ја приспособува испораката на оружје за Украина во согласност со потребите на бојното поле. Loading… „Нема да застанеме со испораките на оружје за Украина. Секогаш ќе ги прилагодуваме нашите испораки според потребите на бојното поле“, рече Хабек на норвешка деловнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска објави дека, според проценките на Киев, на Украина и се потребни 350 милијарди долари за реконструкција. Loading… Германскиот министер за економија по средбата со украинскиот министер за трговија најави дека сега постои можност Украина да ја добие војната со Русија. „Сега можете даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројни светски лидери, сегашни и поранешни, реагираа на веста за смртта на поранешниот претседател на СССР, Михаил Горбачов, едногласно истакнувајќи дека тој е човек кој го променил светот. Loading… Путин упати телеграма Рускиот претседател Владимир Путин денеска испрати телеграма со сочувство до семејството и пријателите за смртта на поранешниот советскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германија ги обновува своите испораки на гас побрзо од очекуваното и покрај драстичното руско намалување на снабдувањето и треба да ја исполни рано октомвриската цел, соопшти германската влада. Loading… Минатата недела германскиот енергетски регулатор рече дека земјата најверојатно нема да ги исполни своите цели. Сепак, владата рече дека мерките заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германија има добри шанси да ја преброди зимата без воведување драстични мерки, но секако дека се соочува со тешки времиња и мора да се подготви ако Русија да го намали снабдувањето со гас, изјави денеска германскиот министер за економија Роберт Хабек. Loading… „Ни претстои уште критична зима. Мораме да очекувамеПрочитај повеќе