Лидерот на десницата Луис Монтенегро нов премиер на Португалија

Сподели со своите пријатели

Лидерот на десниот центар Луис Монтенегро беше именуван за премиер на Португалија во средата вечерта, но ќе мора да формира коалициска влада и да се справи со растечката екстремна десница по тесната победа на неговата партија на парламентарните избори.

Loading...

51-годишниот адвокат и пратенички ветеран го наследува Антонио Коста од Социјалистичката партија, кој е на власт од 2015 година.

Неговата Демократска алијанса (АД) водеше кампања за ветувања за зајакнување на економскиот раст преку намалување на даноците и подобрување на несигурните јавни здравствени услуги и образование, кои беа погодени од штрајкови на наставниците и училишните работници поради платите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Како Иран и Израел станаа непријатели? Долгогодишна војна во сенка!

Монтенегро ќе ја претстави својата нова влада следната среда, а ќе ја преземе функцијата на 2 април, изјави новоизбраниот лидер за новинарите по состанокот со претседателот Марсело Ребело де Соуса.

Нивната средба го означи крајот на процесот за именување на нов премиер.

АД на Монтенегро ја порази Социјалистичката партија (ПС) на изборите на 10 март, но освои само 79 места, многу помалку од потребното мнозинство во парламентот со 230 места.

Дури и со поддршка на партијата за мали бизниси, Либералната иницијатива (ИЛ), на АД сè уште ќе и треба поддршка од антиимиграциската партија Чега за да постигне мнозинство од 116 места во собранието.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Започнува судењето на Трамп, прво за некој поранешен американски претседател

Изборите беа распишани откако Коста (62) неочекувано поднесе оставка во ноември по истрагата за влијание, која вклучуваше претрес на неговата службена резиденција и апсење на шефот на неговиот кабинет.

Loading...

ПС го зазеде второто место на изборите со 28 отсто од гласовите и 78 пратенички места.

Чега постигна најголем напредок, освојувајќи 50 места откако освои само 12 на последните избори во 2022 година, зацврстувајќи ја својата позиција во политичкиот пејсаж на Португалија.

Но, Монтенегро ја отфрли можноста за формирање коалиција со Чега, велејќи дека тој има намера да формира малцинска влада.

Водачот на Чега, Андре Вентура, оваа недела предупреди на политичка нестабилност доколку АД продолжи да ја отфрла коалицијата, заканувајќи се дека ќе се спротивстави ако Монтенегро одбие да ги отвори преговорите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ХОРОР ВО СИДНЕЈ: Свештеник нападнат со нож среде проповед (ВИДЕО)