Папуа Нова Гвинеја

Сподели со своите пријатели

Во Папуа Нова Гвинеја има крвава племенска војна која однесе повеќе од 50 животи. Loading… Локалните власти пронајдоа 53 тела во џунглата во провинцијата Енга, а се стравува дека ќе најдат уште жртви. Полицијата соопшти дека ова би можело да биде најкрвавиот масакр во историјата на оваа провинција, а првитеПрочитај повеќе

australia, flag, sky

Сподели со своите пријатели

Австралискиот премиер Ентони Албанес денеска изјави дека земјата потпишала билатерален безбедносен договор со соседна Папуа Нова Гвинеја. Loading… „Ова е сеопфатен и историски договор. На Австралија ќе ѝ биде полесно да ѝ помогне на Папуа Нова Гвинеја да ги исполни потребите за внатрешна безбедност“, рече Албанезе на прес-конференција во Канбера,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала го погоди Вевак, главниот град на провинцијата Источен Сепик во Папуа Нова Гвинеја, објави Геолошкиот институт на САД (USGS). Loading… Земјотресот бил на длабочина од 44 километри, соопшти USGS. Вевак е населен со околу 18 илјади жители. Засега нема информации заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди индонезиската провинција Папуа, соопшти Националната геофизичка агенција. Loading… Не е издадено предупредување за цунами, пренесува Ројтерс. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 33 километри, на копно. Земјотресот беше силно почувствуван во Џајапура, главниот град на Папуа, ноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала погоди област недалеку од северниот брег на Папуа Нова Гвинеја, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Loading… Земјотресот бил на длабочина од 30 километри, соопшти ЕМСЦ. Засега нема информации за материјална штета и евентуални жртви.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен потпиша договор за одбрана и поморски надзор со Папуа Нова Гвинеја што ќе ја олесни заедничката обука меѓу силите на двете земји. Loading… „Одбранбената соработка ја создадоа САД и Папуа Нова Гвинеја како еднакви и суверени партнери“, рече Блинкен на церемонијата на потпишување. Претходно БлинкенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди Папуа Нова Гвинеја. Loading… Земјотресот се случил на длабочина од 55,7 километри во 9:06 часот по локално време во регионот на Нова Британија, 23 километри северо-североисточно од градот Кандријан. Земјотреси од оваа јачина може да предизвикаат материјална штета иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 6,5 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди регионот Кимбе во Папуа Нова Гвинеја, соопшти Геолошкиот институт на САД (USGS). Loading… Земјотресот бил на длабочина од 582,6 километри, соопшти USGS, пренесува Reuters. Засега нема извештаи за евентуална материјална штета или жртви.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австралиски универзитетски професор е киднапиран во Папуа Нова Гвинеја, потврди премиерот на Папуа Нова Гвинеја Џејмс Марапе. Loading… Австралиецот, археолог кој работи за австралиски универзитет, на патувањето бил придружуван од неколку студенти од локалниот универзитет во Папуа Нова Гвинеја, кои исто така биле земени како заложници, изјавиле за Ројтерс дваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерот на Папуа Нова Гвинеја го објави новиот состав на владата, кој вклучува не само некои нови лица, туку и некои нови позиции, меѓу кои и функцијата министер за кафе. Loading… Објавата, прва од ваков вид во светот, ја покажува посветеноста на владата за проширување на клучните земјоделски индустрии, речеПрочитај повеќе